Klasyka ciągle w cenie. Na do jeszcze niedawna zakazaną krytyczną edycję książki jest już tak dużo zamówień, że w dniu premiery wystartuje ona od razu z 20. pozycji w rankingu sprzedaży w kategorii książek non-fiction - podaje "Puls Biznesu" za gazetą "Der Spiegel".

Wydawca książki, Monachijski Instytut Historii Współczesnej poinformował, że ze względu na wielkie zainteresowanie musiał zwiększyć nakład. Początkowo miało powstać jedynie 4 tys. egzemplarzy, jednak liczba zamówień szybko przekroczyła tę wartość, osiągając 15 tys.

"Mein Kampf" ukazała się w Niemczech pierwszy raz w 1925 r. i 1926 r., stając się bestsellerem w latach 30. XX w. w tym kraju (zakupiono aż 12 mln egzemplarzy). Po wojnie zarządzający prawami do niej rząd Bawarii zakazał publikacji.

Monachijski Instytut zdecydował się na wznowienie dopiero w związku z wygaśnięciem praw autorskich książki z dniem 1 stycznia 2016 r. Krytyczne wydanie liczy aż 2000 stron z uwagi na długość przypisów i komentarzy, dwukrotnie przekraczających objętość tekstu źródłowego.

>>> Czytaj też: Niemcy nie radzą sobie z uchodźcami. Wracają autobusami do Berlina