Ekonomista: Program 500 plus to powód do wstydu. Przerażające, że popiera go większość Polaków

20 kwietnia 2016, 18:19 | Aktualizacja: 24.12.2016, 17:11
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
rozwód, dziecko

rozwód, dzieckoźródło: ShutterStock

Program 500+ przypomina trochę sytuację, w której mało rozsądny rodzic nieustannie obdarowuje cukierkami dziecko, które tego się oczywiście bardzo domaga. Pociecha nie rozumie, że konsekwencje takiej przyjemności w dłuższym terminie to np. próchnica i cukrzyca. A słodycze kosztują! - pisze w opinii Sergiusz Prokurat, ekonomista, prezes think tanku SCCD.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (716)

  • ja85 (2019-05-15 15:30) Zgłoś naruszenie 50

    Idąc tym tropem możemy też zlikwidować emerytury, renty czy zasiłki dla bezrobotnych no bo przecież rozsądni ludzie się nie zestarzeją, nie zachorują i nie będą bezrobotni... Rozumiem, że autora, jako czlonka 10% najbogatszych członków społeczeństwa denerwuje przymus płacenia podatków na biedniejszych członków społeczeństwa, co zmniejsza różnice społeczne. Niestety musi mieć świadomość, że gdyby nie taki socjal to jego zycie wyglądaloby jak życie bogatych w RPA albo Rio de janeiro - chowałby się za drutami kolczastymi, nie wychodził z domu po zmroku i żył w ciągłym strachu przed rabusiami. Niestety skrajnie liberalna ideologia nie uwzględnia jednego faktu, że w społeczenstwie o wysokich nierównościach społecznych, biedniejsza część społeczeństwa nie będzie siedziała z założonymi rękoma i akceptowała faktu bycia biednym lecz przemocą fizyczną będzie zmieniać ten stan rzeczy. Przekonano się o tym we Francji i Rosji w postaci Rewolucji a w RPA czy Ameryce Południowej w formie przestępczości.

    Odpowiedz
  • Daniel(2019-05-15 10:34) Zgłoś naruszenie 40

    Co za brednie!

    Odpowiedz
  • tad(2019-05-14 17:34) Zgłoś naruszenie 30

    Taki Prokurat to powód do wstydu dla uczelni, która go wypuściła z dyplomem.

    Odpowiedz
  • ekonomista(2019-05-12 21:43) Zgłoś naruszenie 10

    Ile pomocy, a ile pracy? Generalnie autor ma rację, gdyby nie: - zjawisko dziedziczenia ubóstwa, - zjawisko ubóstwa w rodzinach wielodzietnych. Podpisuję się pod ogólną tezą, że pomoc publiczna, jeśli w ogóle ma do niej dojść, musi mieć znaczenie pro produkcyjne. 500+ to w zasadzie "prezent" w zamian za podatki od tych, których się karze za to, ze sobie radzą. Jednak ubóstwo o zjawisko, które niszczy wszystkich, także tych bogatych. Zgodnie z prawem Engla, ludzie ubodzy kupują najpierw towary pierwszej potrzeby: żywność, ubranie, wydatki a dzieci i zdrowie. Obecnie towary te w większości pochodzą od rodzimego przemysłu, więc napędzają gospodarkę polską - zwiększą się obroty firm, zatrudnienie, wystąpi przyrost PKB i podatków, zmniejszy sie pomoc publiczna w postaci zapomóg, Funduszu Pracy (wzrost rynku pracy). Jednak to co raz wyszło może okazać się zgubne, jeśli będzie zbyt często powielane. I takie zagrożenie obecnie występuje. Trzeba pamiętać, że Polska jest ciągle krajem zadłużonym, że ponad 80% budżetu jest zdeterminowane ustawami, a więc niejako budżet państwa polskiego jest wydany już 1-go stycznia danego roku! To znaczy, że polski rząd praktycznie nie ma manewru, czyli praktycznie NIE rządzi! I z tym trzeba skończyć jak najszybciej. Al e obserwując programy partii politycznych wyciągnąć można tylko 1 wniosek - wszystkie są na bakier z ekonomią i bawią się w rozdawnictwo tego, co jeszcze "zostało". szumnuie programy inwestycyjne to główni środki unijne, więc to nie są programy polskiego rządu tylko skutek przynależności do Unii Europejskiej. Czekam na partię inną, konstruktywną, ale na razie na horyzoncie jej nie widać...

    Odpowiedz
  • Kolda(2019-05-08 18:37) Zgłoś naruszenie 30

    Ta koncepcja ma sens tylko wtedy gdy będzie trwać przynajmniej dekadę. Po jaką cholerę oceniać działanie 500+ teraz, kiedy się dopiero zaczęło? Poza tym to dystrybucja środków, trafiają do obywateli, odebrane najprawdziwszej mafii: biznesmenom utrzymującym szemrane kontakty z politykami.

    Odpowiedz
  • xperyskop(2019-04-28 22:15) Zgłoś naruszenie 20

    Aż ciężko czytać te bzdury.

    Odpowiedz
  • Antek(2019-04-18 12:59) Zgłoś naruszenie 30

    Zwykłe dyrdymały teoretyka ekonomisty... "ekonomista" zawsze wszystko sprowadza do twierdzenia kasa musi się zgadzać, h* z tym, że głodują ludzie. Dlatego od ekonomii umierają ludzie.

    Odpowiedz
  • tomi wajomi(2019-04-07 07:00) Zgłoś naruszenie 4110322

    Ciesze sie strasznie ze pieniadze z moich podatkow zamiast do mafi VATowskich i mafi reprywatyzacyjnych ida na Polskie dzieci. Nie wstydze sie tego. Jestem z tego super dumny.Wiekszosc Polakow powiera program bo wiekszosc Polakow jest jego beneficjentem. 500+ faktycznie oddzialywuje pozytywnie na dzietnosc i demografie. Gdyby nie ten program to dzietnosc byla by ponizej 1,3 (niedowiarki sprawdzcie probnozy GUS z roku 2014), a jest prawie 1,6 co jest bardzo duzym sukcesem w skali kraju. Oby tak dalej.

    Pokaż odpowiedzi (12)Odpowiedz
  • Tomasz2(2019-03-27 18:34) Zgłoś naruszenie 52

    Nie przekonał mnie ten tekst, jest w gruncie rzeczy powierzchowny i efekciarski. Mam jedną generalną uwagę krytyczną: bogactwo narodów, owszem, bierze się z pracy, ale z pracy całego społeczeństwa, a nie jednostek, i bardzo ważną sprawą jest sposób organizacji tej pracy, aby jej efekty były jak najwyższe. Tym sposobem gwarantującym najlepsze wykorzystanie ludzkiej pracy są wielkie organizacje gospodarcze, zwłaszcza przemysłowe, które myśmy (?) lekkomyślnie polikwidowali w latach 90-tych. Ich ekonomicznym następcą w kraju są tysiące małych firm, których efektywność ekonomiczna siłą rzeczy jest ograniczona. Słowem - nic sensownego z tego nie będzie, a dalszym skutkiem jest spadek dzietności i takie w gruncie rzeczy przede wszystkim rozpaczliwe programy jak 500+. Brak wielkich organizmów gospodarczych to prawdziwy problem polskiej gospodarki, którego jednak Autor tekstu w ogóle nie widzi, serwując czytelnikowi standardowe połajanki liberałów i jakieś anegdotki, z czego nic nie wynika. Drugi Balcerowicz, k.... m..

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-03-26 18:02) Zgłoś naruszenie 22

    Towarzysz Sergio to lewak i chce zabrać 500 plus.

    Odpowiedz
  • MARIA (2019-03-25 18:16) Zgłoś naruszenie 21

    Wstyd to krasc , wstyd to doprowadzenie do skarjnego ubostwa czesci obywateli za rzadow PO-PSL , wstyd to zajumac pieniadze emerytom z OFEwe wszystkich krajach cywilizowanych polityka spoleczna jest i to duzo wiekasza nikt z tego powodu nie ma bolu .... tylko w Polsce antypisowcy ,wstyd ,zenada .

    Odpowiedz
  • camelot(2019-03-19 12:06) Zgłoś naruszenie 21

    Ale po co kolejne dzieci? Dajcie wyższe płace i wszystko się ułoży.

    Odpowiedz
  • Jola S.(2019-03-18 13:03) Zgłoś naruszenie 42

    Zamiast krytykować ten program 500+, może taki ekonomista wziąłby się za poprawienie głupich praw, które utrudniają ludziom życie. Np. jako biznesmen jeżeli chcę sprawdzić, czy firma, z którą chcę wejść w relacje biznesowe, nie jest zadłużona po uszy (nie jest oszustem, który funkcjonuje za czyjeś pieniądze), muszę skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów, który jest płatny-muszę zapłacić,by sprawdzić czy nie mam kontaktu z oszustem.Ale to mała rzecz. Gorsza jest taka, że ten dłużnik mógł sobie wykupić opcję taką, że gdy ja go sprawdzam,czy jest z nim ok.czy jest jednak oszustem-przestępcą to Krajowy Rejestr Długów zgłasza to do tej firmy, że ja go sprawdzam! Co za paranoja! Przez firmy oszukujące innych, zadłużające się wszędzie, różne zdrowe biznesy padają przez takie niemądre prawo. Jedną firmą już zamknęliśmy przez niemądre prawo utrudniające człowiekowi życie. Dajcie spokój! Jak tu w Polsce można prowadzić biznes dobrze rozwijajacy się, jeśli wokół głupie przepisy męczące człowieka. Tym się zajmijcie, a nie gadaniem nad tym, czy dać pieniądze rodzinom czy nie.W tym państwie trzyma mnie tutaj rodzina i wartości, które jeszcze są normalne w tym kraju. Ale tak,człowiek by pojechał do innego kraju,gdzie można prowadzić normalnie firmę i mieć rodzinę. Nie zostawimy po sobie pieniędzy,ani komputera, ani większego domu. Zostawimy po sobie dzieci, wnuków,prawnuków, pra pra wnuków. Państwo egoistyczne zachęca do nieposiadania dzieci, ale jest samobójstwo dla kraju. Ale co tam, chyba nie chcemy, żeby za 200lat Polska była Polską, tylko jakimś innym krajem,gdzie Polacy to mniejszość narodowa wymierająca w dodatku... Może singla to nie interesować, ale kto chce tego dla swoich prawnuków-swojego dalszego potomstwa?

    Odpowiedz
  • Jola S.(2019-03-18 12:45) Zgłoś naruszenie 52

    Nie zgadzam się z tym artykułem. Na Zachodzie państwa organizują wsparcie dla rodziców, więc program 500+ nie jest nowy w Europie. Dzięki temu programowi rodziny mają cenny dodatek finansowy. W Polsce nadal są rejony, gdzie kobiety nie mogą dostać pracy. Jest ogromna rzesza ludzi, którzy zarabiają 1500zł - to są pieniądze, które zarabiało się 20 lat temu; pensja od 20lat taka sama, a ceny wokół wzrastają. Jak więc mają pozwolić sobie rodziny na drugie, trzecie dziecko?? Koszt wynajmu mieszkania, koszty utrzymania są duże. Dlatego ludzie uciekają z Polski za granicę. Dlatego coraz więcej jest par z jednym dzieckiem. Jednocześnie widzimy wyraźnie, że państwo starzeje się i pytanie, kto będzie pracował na emerytury ludzi starszych. Szykuje się zapaść w gospodarce, ogromne problemy w państwie na każdym szczeblu, jeżeli nie zaczniemy myśleć o zachęcaniu i wspieraniu ludzi do posiadania potomstwa.Państwo powinno wspierać każdego, kto zdecyduje się na posiadanie potomka. Inaczej ludzie powyjeżdżają, bedą mieli gdzieś utrzymywanie polskiej gospodarki: emerytur,szkolnictwa,górników,lekarzy i pielęgniarek,zusy,drogi,itp. Czy naprawdę nie widzimy, że warunkiem, aby państwo istniało, są dzieci? Jeśli rolnik zlekceważy sianie przez lata na polach, co mu wyrośnie na polach?gotowe ziemniaki?marchewki?czy może chwasty i trawa. Ludzie,opamiętajcie się. Zamiast kupować nowy smartfon, lepiej dołożyć do wspólnej kasy na poczet dzieci.

    Odpowiedz
  • piotrus pan (2019-03-18 06:04) Zgłoś naruszenie 22

    Najlepiej to według różnej maści polityków i analityków finansowych te pieniądze z 500 + , dać mafiom podatkowym , bandytom i różnej maści złodżieją na luksusowe zycie i pławienie się w niebywałych luksusach garstki gangsterów.

    Odpowiedz
  • MW(2019-03-06 09:41) Zgłoś naruszenie 52

    Najlepiej byłoby ja im podobna ekipa Tuska by znowu zawładnęła funduszami społecznie wypracowanymi i nikt i nic nie miało by praw ich rozliczać. To się nazywa sprawiedliwy podział dóbr. A komunistyczni aparatczyki by grzali się w słońcu kurortów egipskich za "dobrze" zapracowane emerytury sb.

    Odpowiedz
  • Liczący(2019-02-27 15:27) Zgłoś naruszenie 52

    Proste pytanie dla zwykłego obywatela : W drodze do …. zgubiłeś (może być też- skradziono Ci) 1 mln zł. Ale odnalazł się uczciwy znalazca i oddał Ci te pieniądze. Ile mu dasz znaleźnego ? PIS odnajduje Twoje zagubione pieniądze, których wcześniej straciłeś nie było ("piniędze nie ma i nie bydzie"). Czy coś mu się za to należy? Może po prostu Twój cenny głos wyborczy. To całkiem uczciwa transakcja. Przemyśl to, bo jak mówi stare i mądre przysłowie ludowe "lepszy wróbel w ręku niż gołąb na dachu".

    Odpowiedz
  • XXXX(2019-02-25 22:37) Zgłoś naruszenie 52

    PANIE ECONOMISTO PEWNIE Z WARSZAWY ZARABIAJACY W PRZEDZIALE 10 DO 30 TYS MIESIECZNIE PROSZE POJECHAC DO MNIEJSCOWOSCI GDZIE NIE MA WIELKIEGO PRZEMYSLU I LUDZIE CIESZA SIE Z KAZDEJ ZLOTOWKI ZAROBIONEJ EXTRA .WYJECHAŁEM Z TEGO PATOLOGICZNEGO KRAJU ZA GRANICE I INWESTUJE W POLSCE I ZAŁUJE ZE TO ROBIE NASZ KRAJ NIC NIE POTRAFI PROCZ BRANIA PODATKOW TO CO SIE DZIEJE W MALOMIEJSKICH MIEJSCOWOSCIACH CZY WSIACH WOLA O POMSTE SMIEJA SIE Z JANUSZY A PAN EKONOMISTA DORADZA PREZESOM JAK TYCH JANUSZY OSKUBAC DZIEKUJE

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Juzuś(2019-02-16 13:06) Zgłoś naruszenie 62

    Widać, że pan może dobry z matematyki, ale ekonomista kiepski,. Ekonomia nie jest nauką ścisłą, a przedstawiona przez pana analiza obejmuje niewiele czynników. Nie rozumie pan, podobnie jak wielu komentujących, szerszych zjawisk społecznych. Wielkie uproszczenia, zamiast solidnej analizy, powtarzanie obiegowych opinii. Żenua na szkolnym poziomie.

    Odpowiedz
  • Emi(2019-02-13 23:25) Zgłoś naruszenie 63

    Moje pokolenie 1976 rocznik jak zylam w PL to cale zycie bez cukierkow, na koniec jedyny zywiciel rodziny wywalony z pracy przy 40% bezrobociu, a jego rodzina na bruk. Obcy kraj uratowal nam zycie, a wlasna ojczyzna wygnala. Takich ekonomistow trzeba wieszac, bo to sprzedawczyki niemieckich koncernow, ktore za dawne marki rekami naszych politykow od 1989 zniszczyly wszystko w PL...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz