Warszawa, 06.05.2016 (ISBnews) - Rada Gubernatorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), podczas której Polska stanie się oficjalnie pełnoprawnym uczestnikiem nowo powstałej instytucji odbędzie się w czerwcu br., poinformował minister finansów Paweł Szałamacha. W przyszłości w Warszawie może powstać przedstawicielstwo banku.

"Podjęto decyzję, że w czerwcu odbędzie się Rada Gubernatorów AIIB i wtedy będziemy już pełnoprawnym uczestnikiem. Polska jest jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który współtworzy ten bank" - powiedział Szałamacha podczas konferencji prasowej.

Według niego, jeżeli z Polski będzie pojawiać się dużo projektów, to wtedy jest szansa na otwarcie przedstawicielstwa banku w Polsce. "Jedynym miejscem na takie przedstawicielstwo byłaby Warszawa i tę lokalizację wskazywałem prezesowi banku. Jest to jednak kwestia przyszłości, jak również naszej aktywności i liczby projektów, jakie będą wychodzić z Polski" - dodał minister.

Kapitał założycielski banku wynosi 100 mld USD. Jako udziałowiec AIIB, Polska wniesie do projektu ponad 830 mln USD. W statucie banku ostateczny termin złożenia aktu ratyfikacyjnego u depozytariusza (rządu ChRL) wyznaczono na 31 grudnia 2016 r. Wśród głównych celów banku jest m.in. rozwój projektów infrastruktury kolejowej, drogowej, czy energetycznej.

"W naszych planach posługujemy się dolarem amerykańskim. Przy naszych inwestycjach 85% środków przeznaczamy na kredyty, 10% na inwestycje kapitałowe, a 5% na gwarancje. Podchodzimy do tego jednak elastycznie" - powiedział prezes AIIB Jin Liqun.

Prezes podkreślił, że w odróżnieniu od innych tego typu instytucji, AIIB jest w stanie dołączyć się do projektu inwestycyjnego na każdym etapie jego rozwoju. "Polska jest założycielem banku i w związku z tym kwalifikuje się, aby uzyskać finansowanie. Rozmawialiśmy z resortem rozwoju o różnych projektach. Zależy nam, aby były to projekty infrastrukturalne służące połączeniu Europy i Azji" - dodał Liqun.

Prezes powiedział również, że AIIB zależy na bliższej współpracy z Bankiem Światowym czy EBOR-em i dodał, że bank ma także w planach przeprowadzenie emisji obligacji na rynku międzynarodowym.

"Z wicepremierem [Mateuszem Morawieckim] uzgodniliśmy, że jeśli pojawią się już konkretne projekty, to wyślemy zespół specjalistów, którzy na miejscu uzgodnią odpowiednie szczegóły. Za wcześnie jednak na podanie konkretów" - powiedział prezes AIIB.

Prezes AIIB podkreślił również, że polskie firmy mogą włączać się w projekty infrastrukturalne i zachęcał, aby w tym celu śledziły informacje banku dotyczące planów inwestycyjnych, które będą prowadzone w różnych krajach.

20 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Podkreślono wtedy, że Polska, wstępując do nowo tworzonej instytucji, zachowa stosowną pozycję polityczną w relacjach z Chinami, szczególnie w kontekście akcesji do AIIB największych państw UE, takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy czy Hiszpania. Rozwój bezpośrednich połączeń morskich i kolejowych (a w perspektywie również drogowych) między Chinami a UE ma stać się jednym z obszarów zaangażowania nowego banku. Projekty w tym obszarze mogą stwarzać dla polskich przedsiębiorców szansę na rozpoczęcie nowej lub poszerzenie dotychczasowej działalności.

(ISBnews)