Badania przeprowadzono na przełomie października i listopada, gdy w mediach było już bardzo wiele informacji o tym, że czeka nas spowolnienie gospodarcze. Nic dziwnego, że 40 proc. przedsiębiorców oceniło, że w ostatnim roku sytuacja gospodarcza kraju pogorszyła się. Przeciwnego zdania był tylko co czwarty ankietowany. Perspektywy na najbliższe 12 miesięcy też nie są najlepsze. Prawie połowa badanych spodziewa się dalszego pogorszenia perspektyw gospodarczych Polski.
Ten dość ponury obraz gospodarki jest zaskakujący w zestawieniu z oceną sytuacji własnej firmy. Tylko 5 proc. przedsiębiorców ocenia ją jako trudną, a aż połowa jako dobrą. 80 proc. właścicieli małych i średnich firm nie spodziewa się pogorszenia kondycji ich firm do końca roku. Ogólna ocena sytuacji gospodarczej Polski nie pokrywa się więc z oceną funkcjonowania własnego przedsiębiorstwa. Skutki kryzysu finansowego nie są jeszcze w pełni odczuwalne w bieżącej działalności gospodarczej sektora MSP.
Co najbardziej doskwierało przedsiębiorcom w ostatnim czasie? Zdecydowanie najczęściej wymieniali oni wahania kursu naszej waluty (20 proc). Czynnikiem, który pozytywnie wpłynął w ostatnim czasie na sytuację firm, jest spadek cen ropy naftowej.
W najbliższym czasie nie należy się spodziewać rewolucji na rynku pracy, ale niestety trzeba się liczyć, że pojawią się problemy ze znalezieniem pracy. O ile w wypadku mniejszych firm zatrudnienie chce zmniejszyć 15 proc. przedsiębiorców, o tyle wśród średnich przedsiębiorstw ten odsetek zwiększa się do 25 proc.
Reklama
KTO I KIEDY BYŁ BADANY
Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie na losowo wybranej grupie małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność o charakterze produkcyjno-handlowym lub usługowym. Wielkość próby 552 (479 małych firm i 73 średnie). Badane przedsiębiorstwa były firmami prywatnymi lub z przewagą kapitału prywatnego i zatrudniały co najmniej 10 pracowników.