Szef Stowarzyszenia Producentów Cementu, Andrzej Balcerek przedstawił we wtorek dziennikarzom wyliczenia branży cementowej, z których wynika, że już przy cenie uprawnień do emisji 1 tony CO2 na poziomie 23 euro produkcja cementu w Polce przestanie być opłacalna. Przy cenie 35 euro za tonę CO2 produkcja klinkieru zniknie z UE - przekonują producenci cementu.

Branża chciałaby jak najszybciej wiedzieć, jakie zasady będą obowiązywały po 2013 r., by zdecydować, czy opłaca się inwestować w Polsce, czy też trzeba przenosić produkcję tam, gdzie nie będzie obowiązywał unijny system. Firmy cementowe na kolejne lata planują inwestycje w Polsce w nowe moce wytwórcze rzędu 6-8 mln ton, za kwotę ok. 3,5 mld zł, jednak nie zdecydują się na nie, jeśli produkcja zostanie obciążona kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 - mówił prezes Lafarge Cement i wiceprzewodniczący SPC Luc Callebat.

Balcerek tłumaczył, że z wyliczeń wynika, iż przeniesienie produkcji do krajów, które mają słabsze technologicznie instalacje produkcji cementu oraz sprowadzenie cementu do Polski i UE nie spowodują obniżenia, a podwyższą emisję CO2 na świecie.Sam proces produkcji cementu polega na rozkładzie węglanu wapnia, podczas którego uwalnia się CO2. Inaczej cementu produkować się nie da - przypominali przedstawiciele branży. Dlatego domagają się wyłączenia z systemu aukcyjnego.

Balcerek podkreślał, że od początku lat 90. cementownie w Polsce zmodernizowały się. Mamy w Polsce instalacje o najlepszych parametrach, dlatego dalsze obniżenie emisji i zużycia energii jest w praktyce niemożliwe. Przedstawiciele branży przypominają, że w piecach cementowych spala się też bezpiecznie odpady, traktowane w cementowniach jako paliwo. Gdyby utylizacja tych odpadów, posiadających wartość energetyczną odbywała się w spalarniach, dodatkowa emisja CO2 w skali Europy byłaby większa o 12 mln ton rocznie - podał Balcerek.

Reklama

Stowarzyszenie Producentów Cementu powstało w 1990 r. Skupia firmy cementowe działające w Polsce.