Ranking Indigo: 25 najlepszych państw, źródło: global-perspectives.org.uk / Media

„Nie możemy dłużej prognozować wyników gospodarek tylko na podstawie szacunków PKB, bo na te wyniki składa się aktywność milionów ludzi, na którą wpływa wiele zmiennych społeczno-gospodarczych czynników” – piszą autorzy rankingu. Jak podkreślają, w tej nowej gospodarczej erze, głównym źródłem bogactwa narodów jest infrastruktura społeczna, która umożliwia każdej osobie realizację swojego intelektualnego potencjału. By ocenić zdolność poszczególnych państw do konkurowania i rozwijania się w nowych warunkach, trzeba wyjść poza tradycyjne mierniki takie jak PKB. Chodzi o takie czynniki, jak poziom edukacji, warunki dla rozwoju biznesu, system prawny, prawa własności intelektualnej, stabilność polityczna, infrastruktura cyfrowa, czy cały ekosystem dostawców wysokiej jakości usług.

Ranking Indigo: 25 najgorszych państw, źródło: global-perspectives.org.uk / Media

Właśnie dlatego „Global Perspectives” opracowały tzw. wskaźnik Indigo, który ocenia perspektywy rozwoju danej gospodarki. Składa się na niego pięć kategorii: stabilność i otoczenie prawne, kreatywność i innowacje, różnorodność gospodarcza, gospodarka cyfrowa oraz wolność. Każde kryterium bierze pod uwagę kilka czynników. W sumie, gospodarki są w rankingu oceniane pod kątem ponad 30 różnych obszarów, od liczby abonentów telefonii komórkowej, po poziom kreatywności i wartość wydatków na bania i rozwój.

Reklama

W tegorocznej edycji rankingu Wielka Brytania znalazła się w czołówce zestawienia. Uplasowała się na 5 miejscu wśród 152 analizowanych państw. Tytuł lidera przypadł Szwecji, która notuje szczególnie wysokie wyniki pod względem poziomu wolności i stabilności. Na drugim miejscu znalazła się Szwajcaria, a na kolejnych - Finlandia i Dania – tu z kolei wysoko punktowano poziom kreatywności i innowacji. Co ciekawe Stany Zjednoczone uplasowały się dopiero na 18. miejscu, za Estonią, Austrią i Kanadą. Polska zajęła 26. pozycję (wysokie noty otrzymaliśmy w kategorii ‘kreatywność i innowacje’ oraz ‘gospodarka cyfrowa’. Ostatnie pięć pozycji w zestawieniu zajmują: Czad, Irak, Syria, Birma i Republika Środkowoafrykańska.

Wielka Brytania zdobyła wyjątkowo wysoką punktację w dziedzinie "kreatywność i innowacje". Kategoria ta bierze pod uwagę takie czynniki jak inwestycje w badania i rozwój, standardy szkolnictwa wyższego i poziom umiejętności czytania i pisania.

Choć ranking Indigo został opublikowany po referendum ws. Brexitu, niektóre dane były zbierane jeszcze przed ogłoszeniem wyników. Jak podkreśla Bloomberg, wyjście Wielkiej Brytanii z UE może negatywnie wpłynąć na rozwój uczelni wyższych i działalność badawczą firm, ograniczając napływ europejskich naukowców i badaczy na Wyspy.

Co ciekawe Ukraina, która w rankingu zajmuje 50. miejsce ze względu na niskie oceny stabilności geopolitycznej, o jedno oczko wyprzedza Rosję ( 51. pozycja i bardzo słaby wynik w kategorii ‘wolność’).

>>> Czytaj też: Z tygrysa w marudera. Pierwszy raz w historii tempo rozwoju UE może być wyższe niż w Polsce