"Dzięki F-35 Polskie Siły Powietrzne staną się jednym ze światowych liderów w lotnictwie wojskowym. Zwiększy się nasza interoperacyjność. Jak powiedział generał Brown, F-35 są kamieniem węgielnym dla zdolności operacyjnych amerykańskich myśliwców" – napisał Aliu, nawiązując do artykułu opublikowanego w lutym na stronie Breakong Defense.

W artykule sponsorowanym przez producenta samolotu, koncern Lockheed Martin, szef sztabu USAF (amerykańskich sił powietrznych) gen. Charles Q. Brown Jr. zaprzeczył, by zdaniem dowództwa USAF program F-35 zawiódł. Zapewnił, że ta platforma jest podstawą floty myśliwskiej USAF dziś i w przyszłości. Potwierdził też plan zakupu przez USAF 1.763 samolotów F-35A.

W styczniu ub. polski rząd podpisał ze Stanami Zjednoczonymi umowę zakupu 32 samolotów za 4,6 mld dol. Kontrakt przewiduje także szkolenie 24 pilotów i 90 osób obsługi naziemnej.

F-35 jest zaliczany do piątej generacji i jako jedyny tej kategorii oferowany do sprzedaży przez USA. Samoloty piątej generacji wyróżniają się obniżoną wykrywalnością dla radarów i termolokacji, osiągniętą dzięki specjalnym powłokom, kształtowi kadłuba i wewnętrznym komorom kryjącym uzbrojenie. Poza zadaniami myśliwskimi mogą atakować cele naziemne i wypełniać zadania rozpoznawcze i wskazywać cele innym rodzajom broni.(PAP)