Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego było „Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość”. Jak mówił Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej i twórca Forum, chodziło o rozmowę na temat tego, co stało się największym wyzwaniem dla świata zachodniego.
Wśród kluczowych wydarzeń znalazły się sesje plenarne, których wątki przewodnie odzwierciedlały najważniejsze obszary tematyczne.
Wydarzenie rozpoczęła sesja „Budując ekonomiczną przyszłość: infrastruktura, innowacja, rozwój”. Uczestnicy dyskutowali o kluczowych czynnikach kształtujących gospodarkę, takich jak rozwój technologii, globalizacja czy zintegrowane łańcuchy dostaw. Dyskusja pokazała, jak ważne jest dostosowanie polityki gospodarczej do wyzwań współczesnego świata i jaką rolę odgrywają inwestycje w technologię, edukację, a także dialog między światem biznesu i polityki.
Wpływowi cyfrowych innowacji na rozwój gospodarki poświęcono sesję drugiego dnia Forum, „Centralna i Wschodnia Europa: Nowy Lider Cyfrowej Innowacji”. Uczestnicy byli zgodni, że sztuczna inteligencja i cyfrowe innowacje stanowią istotny czynnik rozwoju, niemniej jednak aby osiągnąć sukces gospodarczy, niezbędna jest współpraca sektora państwowego i prywatnych przedsiębiorców.
– Tylko kooperacja publiczno-prywatna może doprowadzić do jakościowego skoku – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji. Jak tłumaczył, nie chodzi o to, żeby państwo holowało wielkie korporacje i dawało im zarabiać. Ważne jest dopilnowanie, żeby postęp technologiczny oraz cyfryzacja odbywały się na poziomie mikro i małych przedsiębiorstw.
Dalszej cyfryzacji polskich firm ma służyć nowy instrument finansowy, którego uruchomienie ogłoszono podczas Forum. Krzysztof Gawkowski oraz prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, podpisali umowę, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczek na transformację cyfrową. Projekt z budżetem 2,8 mld zł jest częścią Krajowego Planu Odbudowy.
Ważną częścią Forum Ekonomicznego było organizowane po raz pierwszy Forum AI, współtworzone m.in. przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Uniwersytet Warszawski, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Wrocławską i Politechnikę Poznańską. Uczestniczyło w nim ponad 250 profesorów, wśród nich niemal 30 rektorów.
Obok cyfryzacji i sztucznej inteligencji jednym z głównych tematów Forum było bezpieczeństwo. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, prof. dr hab. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej, oraz Zygmunt Berdychowski podpisali w Karpaczu list intencyjny w sprawie stworzenia raportu „Bezpieczeństwo łańcucha dostaw w polskim przemyśle obronnym”.
O bezpieczeństwie dyskutowano też podczas debat i sesji plenarnej „Spokojnie to już było. Europa a wojna na Wschodzie”.
– Wojna w Ukrainie otworzyła oczy, ale czy zmieniła gospodarki w Europie? Czy przesunęła przemysł w stronę totalnej aktywności na rzecz bezpieczeństwa? Coraz bardziej, ale jeszcze nie w pełni. Europa, Unia Europejska musi być odpowiedzialna za przemysł zbrojeniowy na swoim terenie, musimy odnowić zdolności produkcyjne. Po to jest powoływany, po raz pierwszy, komisarz ds. obronności, a tak naprawdę ds. przemysłu obronnego – powiedział na Forum Władysław Kosiniak-Kamysz.
Temat ostatniej sesji plenarnej brzmiał: „Partnerstwo dla zrównoważonej przyszłości”.
W trakcie XXXIII Forum Ekonomicznego poruszono również m.in. tematy z obszarów zdrowia, energetyki, ekologii czy polityki międzynarodowej.
Tradycyjnie już odbyła się premiera raportu przygotowanego przez SGH i Forum Ekonomiczne. Już po raz siódmy zaprezentowano analizy dotyczące najważniejszych kwestii gospodarczych i społecznych w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku Raport SGH powstał we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia w Karpaczu było wręczenie nagród. Rada Programowa Forum przyznała w tym roku wyróżnienia w trzech kategoriach.
Laureatem najważniejszego – Nagrody Forum Ekonomicznego w kategorii Człowiek Roku został Władysław Kosiniak-Kamysz. Nagroda w kategorii Firma Roku 2024 została przyznana spółce Budimex.
Podczas Forum Krzysztof Gawkowski odebrał Nagrodę im. Józefa Oleksego. Natomiast Nagrodę SGH otrzymał prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. W Karpaczu wręczono również Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Nagrody Rankingu Samorządu Terytorialnego.
Łącznie podczas tegorocznego Forum odbyło się niemal 600 wydarzeń, sesji plenarnych, sesji specjalnych, paneli dyskusyjnych, debat, prezentacji raportów, wydarzeń specjalnych, spotkań autorskich, warsztatów, briefingów prasowych, gal i koncertów.
Wydarzenie zostało zorganizowana przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, w formule partnerstwa z województwem dolnośląskim (głównym partnerem), gminą i miastem Karpacz (miastem gospodarzem), miastem Wrocław oraz Portem Lotniczym we Wrocławiu.
Organizator