Chiny zmniejszą restrykcje dla zagranicznych inwestycji w sektorze finansowym oraz obniżą cła na importowane auta – powiedział chiński wiceminister finansów w piątek, po zakończonej tego dnia pierwszej wizycie w Pekinie prezydenta USA Donalda Trumpa.

Chiny podniosą limit udziałów zagranicznych firm w przedsiębiorstwach branży papierów wartościowych, zarządzania funduszami inwestycyjnymi i instrumentów typu futures z 49 do 51 proc., a po trzech latach całkowicie zniosą ograniczenie – powiedział na konferencji prasowej wiceminister Zhu Guangyao.

Pekin zniesie również restrykcje w udziałach zagranicznych firm w bankach – oświadczył Zhu, ale nie podał konkretnej daty wprowadzenia zmian. Obecnie pojedynczy zagraniczny inwestor może posiadać maksymalnie 20 proc. udziałów w danym banku, a najwyżej 25 proc. udziałów w jednym banku może znajdować się w rękach podmiotów zagranicznych.

Zhu dodał, że Pekin stopniowo zmniejszy również cła importowe w sektorze motoryzacyjnym, ale nie podał szczegółów – pisze agencja AP.

Nowe przepisy dadzą globalnym rynkowym potentatom bezprecedensowy dostęp do drugiej największej gospodarki na świecie. Informacje o otwarciu Państwa Środka na obcy kapitał zbiegły się z wizytą prezydenta Donalda Trumpa w Pekinie. Wpływ na nie może mieć także niedawne umocnienie politycznej pozycji przez prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Reklama

Chociaż Chiny poczyniły już wcześniej znaczne postępy w zakresie otwarcia na rynki akcji i długu, to zupełnie inaczej było w zakresie dostępu obcych firm do tamtejszych banków i finansowych firm. Międzynarodowe korporacje były mocno ograniczone przez własnościowe limity, które nałożył na nie chiński rząd. Firmy, które zdecydują się na wejście do Państwa Środka napotkają wiele ryzyk, w tym konieczność rywalizacji z państwowymi chińskimi podmiotami oraz rosnącymi standardami. Jednak zwolennicy otwarcia rynku finansowego Państwa Środka przekonują, że zwiększy ono jego efektywność oraz stworzy duże szanse dla zagranicznych firm.

- To kluczowy sygnał, że Chiny kontynuują proces otwierania gospodarki oraz przekształcania rodzimych rynków finansowych na bardziej międzynarodowe i zorientowane rynkowo – twierdzi Shen Jianguan, główny ekonomista ds. azjatyckich rynków w firmie Mizuho Securities Asia Ltd. – Jak wielką rolę mogą odegrać zagraniczne firmy z sektora finansowego dopiero się przekonamy – dodaje.

JP Morgan Chase & Co. oraz Morgan Stanley przyjęły wiadomość z zadowoleniem i podkreśliły swoje zaangażowanie w chińskim rynku. Firma UBS Group AG zapowiedziała, że będzie nadal zwiększała swoje udziały w chińskich spółkach typu joint venture.

Zmiany wchodzą niedługo po okresie, w którym wielkie zagraniczne banki straciły bezpośrednie udziały w chińskich odpowiednikach. Po sprzedaży udziałów w chińskim Bank of Communications Co. przez Citigroup Inc., Goldman Sachs Group Inc. i innych zagraniczne podmioty, HSBC Holdings Plc pozostał jedynym międzynarodowym bankiem ze znacznym udziałem akcji w tym banku.

>>> Polecamy: DasCoin czyli przekręt na lepszego bitcoina. Oto Amber Gold bis

Chiński przywódca Xi Jinping zapewnił, że jego kraj prowadzi reformy, które stworzą "otwarte, przejrzyste i uczciwe" środowisko dla zagranicznego biznesu.

Wcześniej zagraniczne izby handlowe w Chinach wielokrotnie apelowały do Pekinu o rozluźnienie kontroli w dostępie zagranicznych przedsiębiorstw do niektórych sektorów chińskiej gospodarki, w której dominującą rolę odgrywają wciąż wielkie państwowe firmy.

Wszystkie firmy działające w Chinach będą traktowane na równi – zapewnił w piątek na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie chiński prezydent Xi Jinping. Dodał, że jego kraj będzie dążył do zawierania wielostronnych umów o wolnym handlu.

Xi oświadczył, że Chiny będą dalej otwierać swój rynek, a "wszystkie firmy zarejestrowane w Chinach będą traktowane na równi". Chiny będą "aktywnie rozwijać globalne partnerstwa", kierując się zasadą sprawiedliwości i wzajemnych korzyści – powiedział.

Chiński przywódca oznajmił, że jego kraj jest "głównym motorem globalnego wzrostu za granicą" i wskazał, że globalizacja jest "nieodwracalnym historycznym trendem". Jak podkreślił, Chiny będą pracowały nad stworzeniem "nowego modelu współpracy międzynarodowej", opartego na "wzajemnym szacunku, uczciwości, sprawiedliwości i wzajemnych korzyściach".

Xi wezwał do redukcji strukturalnych i instytucjonalnych barier dla innowacji, które są - jego zdaniem - kluczowe dla utrzymania rozwoju.

Źródło: PAP/Bloomberg

>>> Czytaj też: Trump w Pekinie. Zawarto umowy warte 250 mld dolarów