Dotychczasowe jednolite zasady oferowania narzędzi pomocowych przez banki (moratorium pozaustawowe) obowiązywały do 30 września. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Tadeusz Białek z ZBP przekazał, że bankowe narzędzia pomocowe zostaną wznowione od 18 stycznia, kiedy to zacznie obowiązywać również pomoc z tzw. tarczy PFR 2.0. Z możliwości odroczenia spłaty rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych będą mogli korzystać przedsiębiorcy z branż objętych tarczą PFR 2.0 oraz - ze względu na ponowne ograniczenie działalności - parki i galerie handlowe. Z pomocy nie będą natomiast mogli korzystać klienci indywidualni.

Wsparcie dla przedsiębiorców będzie udzielane od 18 stycznia do 31 marca. Wnioski będzie można składać wcześniej, przed 18 stycznia. Spłata kredytu będzie mogła być odroczona przez maksymalnie 3 miesiące dla klientów, którzy skorzystali z wcześniejszego moratorium pozaustawowego lub przez maksymalnie 6 miesięcy dla przedsiębiorców, którzy skorzystają z tej pomocy po raz pierwszy.

Podczas konferencji podano, że w grudniu wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wyniósł -8,4 pkt, o 2,8 pkt więcej niż w listopadzie. "Grudniowy pomiar jedynie potwierdza, że cały 2020 r. był bezprecedensowy pod względem oceny aktywności klientów na rynku bankowym. Jednoznacznie, w oparciu o tegoroczne wyniki pomiarów koniunktury mogę powiedzieć, że był to wyjątkowo negatywny rok. Takich spadków aktywności klienckiej na rynku usług bankowym nie notowaliśmy w 27-letniej historii badania Monitor Bankowy" - stwierdził Marcin Idzik z Kantar TNS.

Reklama

W trzecim kwartale bankowcy odnotowali wzrost popularności bankowości elektronicznej, zwłaszcza mobilnej oraz duży wzrost transakcji e-commerce.

Na pytanie o propozycję KNF ws. rozwiązania problemu kredytów frankowych, prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz poinformował, że w kolejnych tygodniach będą prezentowane stanowiska banków w tej sprawie. "Przewodniczący KNF informował o toczących się rozmowach pomiędzy bankami i nadzorem. I w związku z tym możemy wrócić do tej sprawy pewnie nie wcześniej niż pod koniec pierwszej dekady stycznia" - przekazał.

Dodał, że kwestia kredytów frankowych ma wielowątkowy kontekst. "Jest to m.in. kwestia trudnej sytuacji w sektorze bankowym, także kontekst prawny, jak będzie kształtował się proces interpretowania orzeczeń TSUE, kolejnych odpowiedzi Trybunału Sprawiedliwości i prawdopodobnej wypowiedzi Sądu Najwyższego. Pewnie przyjdzie nam czekać na niektóre rozstrzygnięcia kilka miesięcy" - wyjaśnił.

Na początku grudnia przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych. Nadzorca chce, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.