Osiągnięte w niedzielę wstępne porozumienie obejmuje również przekazanie 1 miliard dolarów na wynagrodzenia dla podwykonawców współpracujących z liniami lotniczymi, 10 miliardów dolarów na autostrady stanowe, 2 miliardy dolarów na lotniska i koncesjonariuszy lotnisk, 2 miliardy dolarów dla firm oferujących przewozy autokarowe, obsługujących autobusy szkolne i promy oraz 1 miliard dolarów na koleje.

Kolejne 14 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na wsparcie firm przewozowych świadczących usługi dla pracowników, którzy korzystają z kolei, autobusów czy innych form transportu zbiorowego.

Przewoźnicy chcą ponownie zatrudniać pracowników, mimo tego, że okres przez jaki pozostawali bez pomocy był dla nich ogromnym wyzwaniem, poinformowała w zeszłym tygodniu grupa handlowa Airlines for America.

Straty lotnicze

Pandemia koronawirusa spowodowała gwałtowny spadek liczby podróżnych, co pociągnęło za sobą straty liczone przez linie lotnicze w miliardach dolarów. Wprawdzie sytuacja poprawiła się nieco w czasie Święta Dziękczynienia, ale nie potrwało to zbyt długo. Według przewidywań Administracji Bezpieczeństwa Transportu (TSA) sprzedaż biletów lotniczych wzrośnie w okresie świątecznym.

Według danych TSA w ciągu ostatnich siedmiu dni linie lotnicze przewiozły zaledwie około 35 proc. pasażerów w porównaniu z analogicznym tygodniem ubiegłego roku. To najniższy wskaźnik porównujący rok do roku zanotowany od września.