Przetargi na budowę CPK
Lasek poinformował na konferencji prasowej, że wszystkie przetargi w całym projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, które zostaną ogłoszone w 2025 r., będą miały wartość ok. 30 mld zł. Jak podkreślił, warunki przetargu na terminal są tak skonstruowane, że wykluczają z udziału firmy z krajów, które nie mają odpowiednich porozumień z UE, czyli np. z Turcji czy Chin.
Wyłonienie krótkiej listy wykonawców
Wiceprezes spółki CPK Dariusz Kuś poinformował, że na listopad tego roku planowane jest wyłonienie tzw. krótkiej listy wykonawców, która ma liczyć maksymalnie pięć firm lub konsorcjów. Dialog z nimi potrwa kilka miesięcy, na połowę 2026 r. planowane jest zaproszenie do składania ofert z ceną, na wrzesień 2026 r. - wybór wykonawcy, z którym ostateczna umowa ma zostać podpisana do końca przyszłego roku - dodał Kuś.
Co powstanie w ramach programu CPK?
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa lotniska CPK na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin mają rozpocząć się w 2026 r. W 2031 r. port lotniczy ma uzyskać niezbędne certyfikacje, a w 2032 r. ma zostać oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce: Warszawa – CPK – Łódź. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)