Kwota ta ma pokryć koszt likwidacji 2300 miejsc pracy w latach 2021-2024. Zwolnienia to część ogłoszonego w ubiegłym roku planu restrukturyzacji banku – czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu.

Rezerwa środków na koszty związane z restrukturyzacją będzie miała negatywny wpływ na wyniki finansowe banku – podał bank w oświadczeniu. W czwartym kwartale rezerwa środków na restrukturyzację przekracza 200 mln euro, które przeznaczono na restrukturyzację w trzecim kwartale tego roku.

Akcje bankowego giganta dziś o godzinie 12:37 na giełdzie we Frankfurcie traciły na wartości 0,8 proc. O 15:30 skala spadku zmniejszyła się do 0,64 proc.

Przedstawiciele Commerzbanku dodali, że bank przedstawi szczegóły ws. dalszych działań w ramach przeglądu strategii w pierwszym kwartale 2021 roku.

Agencja Bloomberg podawała wcześniej, że przewodniczący rady nadzorczej banku Hans-Joerg Vetter oraz mający objąć stanowisko dyrektora wykonawczego Manfred Knof pracują nad bardziej ambitnym planem cięć kosztów, który ma zastąpić aktualny plan z ubiegłego roku. Według nowego planu cięcia mogą objąć w sumie 10 tys. miejsc pracy. Stary plan z ubiegłego roku, nazywany „Commerzbank 5.0”, zakładał likwidację 4300 miejsc pracy do 2023 roku oraz stworzenie 2000 nowych pozycji w różnych obszarach.

Zaprezentowana w ubiegłym roku przez ówczesnego CEO banku Martina Zielke strategia rozczarowała inwestorów, co doprowadziło do tego, że Martin Zielke wraz z ówczesnym przewodniczącym rady nadzorczej Stefanem Schmittmannem zrezygnowali ze swoich stanowisk.

W styczniu jego miejsce zajmie były szef Deutsche Banku Manfred Knof. Ma on dokonać przeglądu strategii zanim bank ogłosi jej szczegóły w pierwszym kwartale przyszłego roku.