Bank Pekao będzie chciał zwiększać swój udział w rynku kredytów korporacyjnych, zapowiedział wiceprezes banku Paweł Strączyński.

"Zależy nam na zwiększeniu udziału w rynku kredytów korporacyjnych, dzisiejsze dynamiki dają podstawy do optymizmu" - powiedział Strączyński podczas konferencji prasowej.

Portfel kredytów dla dużych korporacji wzrósł o 7% r/r w I kw. 2023 r; wzrost portfela kredytów w połączonych segmentach MID i MŚP (segment przedsiębiorstw) wyniósł 14%.

"Nasz zespół małych i średnich przedsiębiorstw nie spoczywa na laurach i jestem pewien, że ich praca i jakość oraz cena naszych produktów pozwoli na utrzymanie podobnej dynamiki" - dodał.

Jego zdaniem, dynamika akacji kredytowej w segmencie dużych korporacji będzie zależała od tempa w jakim będę realizowane inwestycje dużych firm zapowiadane na ten rok.

Reklama

"Drugim czynnikiem [mającym wpływ na akcję kredytową] jest limit koncentracji. Od lat jesteśmy jednymi z największych partnerów finansowych dla największych polskich grup kapitałowych. grup kapitałowych" - wskazał wiceprezes.

Zwrócił uwagę na trwający proces wydzielania aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

"Nasze zaangażowanie w węgiel nie ulegnie zmianie, a jeśli chodzi o limity koncentracji, to powinno odblokować możliwość finansowania 'zielonej zmiany' w koncernach energetycznych" - stwierdził Strączyński.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 281,14 mld zł na koniec 2022 r.