Banki także jako doradca

W rozmowie z nami Marciniak podkreśla, że w dobie zmian związanych z zastosowaniem zasad ESG rola banków ulega zmianie. - Bank nie tylko będzie udzielał kredytu, ale też będzie doradcą dla naszych klientów, od których będziemy wymagać zmian w zakresie ESG – deklaruje. Jak dodaje, takie podejście banku jest przede wszystkim związany z podejściem klientów do kwestii związanych z tematyką ESG. Wiemy z badań, że 70 proc. klientów jest skłonnych wybrać daną markę, która spełnia określone wymogi i której zależy na tematach związanych z ekologią – słyszymy.

Wiceprezes Credit Agricole zaznacza, że nadchodzące zmiany obejmą cały model biznesowy i dostrzega
w nich dużą rewolucję. -Porównałbym to do takiej samej zmiany, jaką była digitalizacja – mówi.

Industrializacja i ekologia do pogodzenia

Reklama

Zapytaliśmy także naszego gościa o możliwość przyjęcia podejścia ekologicznego przy jednoczesnym rozwoju sektora przemysłowego. Jego zdaniem jest to możliwe. - Regulacje ESG nie wykluczają, że przemysł nadal będzie funkcjonował i możemy spokojnie dogadać się z przemysłem. Potrzebujemy też systemu porozumiewania się banków z instytucjami publicznymi, agencjami ratingowymi, NGOsami w tej sprawie. – tłumaczy.

Jak to określił, musimy szukać rozwiązań wspierających mądrą industrializację. Tego wymagają klienci, żeby klimat nie był zdegradowany - dodaje.