Czego możemy się spodziewać w tym roku?
Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze: Odpowiadając wprost – rekordowej konferencji i ciekawych rozmów, bo transformacja energetyczna z jej gospodarczymi konsekwencjami znajduje się w centrum polskiej i europejskiej debaty publicznej. Tegoroczny Szczyt będzie największym z dotychczasowych, spodziewamy się w Varso Place & CIC Warsaw 2000 gości.
Widzimy szczególnie duże zainteresowanie wśród małego i średniego biznesu. Rozkwit w Polsce nastąpił przy rewolucji prosumenckiej czy projektach termomodernizacyjnych i wymianie źródeł ciepła.
A duży biznes?
Duże przedsiębiorstwa energetyczne i przemysłowe były z nami od pierwszej edycji, bo są one najbardziej świadome wpływu regulacji klimatycznych na biznes. W debatach tegorocznego Szczytu udział wezmą m.in. top menedżerowie największych globalnych koncernów, takich jak: EDF, BASF, Samsung, Daimler, Saint Gobain, IKEA, Renault czy Rockwool, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej, rządu i największych polskich firm. Patrząc na nowe przedsiębiorstwa, które do nas dołączają, można dostrzec, że kwestie klimatyczne dotykają już właściwej wszystkich gałęzi gospodarki.
A co będzie według Pani wiodącym tematem?
O klimacie rozmawiamy w bardzo szerokim spektrum, od roli energetyki jądrowej w miksie energetycznym czy bilansowania systemu energetycznego z dużym udziałem OZE, po gospodarkę obiegu zamkniętego, dbanie o czystość wody czy nowe regulacje w zakresie opakowań. Te wszystkie wyzwania spaja dziś konkurencyjność gospodarki. Żeby ją realnie budować, potrzebujemy taniej i stabilnej energii – a to oznacza rozwój zarówno energetyki jądrowej, jak i odnawialnych źródeł energii. Z jednej strony jesteśmy świadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą konieczność szybkiej redukcji emisji CO2 dla wielu tradycyjnych branż, z drugiej – chcemy pokazać możliwości, które przynoszą europejskiej gospodarce zielone technologie. Dziś transformację traktujemy w kategoriach ekonomicznych, przede wszystkim jako koszt i wyrzeczenia. Musimy to zmienić.
Co do zmiany. Co myśli Pani o zmianach w Czystym Powietrzu?
Rzeczywiście, po czterech miesiącach przerwy wraca program “Czyste Powietrze” w nowej odsłonie. Rekonfiguracja dotyczy m.in. konieczności przeprowadzenia audytu energetycznego, docelowego wykluczenia z programu kotłów gazowych, wprowadzenia nowych limitów dochodowych. Nowością jest też pojawienie się tzw. operatorów, których zadaniem będzie wspieranie beneficjentów starających się o podwyższony poziom dofinansowania i prefinansowanie.
Zmiany w Programie były konieczne, bo nadużycia były oczywiste. Czy wszystkie są optymalne? Użyję tu ulubionego sformułowania analityków międzynarodowych – czas pokaże. Wprowadzone zmiany są istotne zarówno z punktu widzenia beneficjentów, jak i przedsiębiorstw. TOGETAIR będzie więc doskonałą okazją do dyskusji o wprowadzonych zmianach i przyszłości tego najważniejszego dla walki ze smogiem programu w Polsce.
Z dużymi wieloletnimi Programami mamy często problemy. Z atomem sobie poradzimy?
Nie ma wątpliwości, że jesteśmy świadkami renesansu energetyki jądrowej w skali europejskiej. 6-9 GW mocy z atomu w polskim systemie będzie na pewno potrzebne. Podczas TOGETAIR będziemy rozmawiać o miejscu energetyki jądrowej w systemie energetycznym oraz wyzwaniach, które stoją przed polskimi przedsiębiorstwami, by w tym wielkim projekcie uczestniczyć. Debata o rozwoju atomu będzie w tym roku mocnym punktem programu całej konferencji.
Jak Pani ocenia polską transformację energetyczną?
Mamy jeszcze wiele do zrobienia, choć warto chwalić się naszymi osiągnięciami. Zobaczmy, jakie efekty przyniosła rewolucja prosumencka na dachach. Zmieniają się też priorytety przedsiębiorstw energetycznych i przemysłowych, niemal wszystkie ogłosiły już strategie dojścia do zeroemisyjności.
Transformację rozpatrujmy horyzontalnie. Do nowych źródeł odnawialnych musimy dobudować nowoczesne źródła działające w podstawie systemu oraz duże i małe magazyny energii. A te wszystkie źródła mamy w najbliższych latach spiąć nowoczesną i elastyczną siecią energetyczną. Przed nami potężne wyzwanie finansowe – w perspektywie dekady tylko w sieci przesyłowe i dystrybucyjne powinniśmy zainwestować ponad 200 miliardów złotych.
Więcej szczegółów na stronie: https://togetair.eu/