Na wymianę kopciucha, termomodernizację domu i fotowoltaikę można dostać do 37 tys. zł. Wnioski można składać przez portal gov.pl i w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Portal Beneficjenta.

– Obserwujemy tendencję rosnącą w składaniu wniosków i jestem przekonany, że teraz jeszcze więcej osób sięgnie po dofinansowanie z „Czystego Powietrza”. W drugiej części programu istotną rolę mogą odegrać gminy, które dostaną zwrot kosztów za pomoc w obsłudze programu. Za każdy skutecznie złożony wniosek gmina dostaje 100 zł. To konkretne pieniądze, które można przeznaczyć na przykład na wynagrodzenia pracowników obsługujących tzw. punkty konsultacyjne „Czystego Powietrza” w gminach – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak wyjaśnia, ponad 700 gmin podpisało porozumienie z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w całej Polsce. W tych gminach urzędnicy nie tylko przyjmują wnioski, ale także pomagają je wypełniać, udzielają informacji o programie i prowadzą aktywną edukację, po wcześniejszym przeszkoleniu przez pracowników WFOŚiGW.

Wraz z uruchomieniem drugiej części „Czystego Powietrza” NFOŚiGW przygotował też nowe udogodnienia dla beneficjentów: kalkulator dotacji, wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku ze względu na epidemię COVID-19 oraz listę urządzeń i materiałów, które spełniają wymagania techniczne określone w programie.

Dla kogo są wyższe dotacje w programie „Czyste Powietrze”

Do uzyskania podwyższonego poziomu dofinansowania (bezzwrotnej dotacji) kwalifikują się osoby o dochodach nieprzekraczających 1400 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Zaświadczenia o dochodach będą wydawały gminy na podstawie żądania złożonego przez osoby, które chcą skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania.

Dla kogo są wyższe dotacje w programie „Czyste Powietrze”? Gdzie można znaleźć listę zatwierdzonych urządzeń i kalkulator dopłat? Jak wysokie dotacje można dostać? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl