Poważny problem dla infrastruktury energetycznej opartej na odnawialnych źródłach energii stanowi zjawisko nazywane z niemieckiego „Dunkelflaute”. Określenie to opisuje okresy w których z powodu zbyt dużego zachmurzenia i bezwietrznej pogody, nie można wyprodukować energii słonecznej lub wiatrowej. W takich przypadkach zabezpieczeniem mogą być magazyny energii, jednak ich budowa idzie ślamazarnie.
Podczas gdy Niemcy dodały 3600 megawatów mocy wiatrowej w zeszłym roku, dodały tylko 80 megawatów mocy wyjściowej baterii, zgodnie z BloombergNEF.
Zabezpieczyć ciągłość dostaw energii
Dlatego choć Stary Kontynent szybko zwiększył swoje możliwości wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej, to Europa nadal musi polegać na kosztownych i zanieczyszczających środowisko węglowodorach.
Według Pranava Menona, współpracownika naukowego w Aurora Energy Research, droga do zerowej emisji netto wymaga czegoś więcej niż szybkiego wdrożenia odnawialnych źródeł energii. W jego ocenie równie ważne jest budowanie długoterminowych opcji magazynowania energii i elektrowni gazowych.
Wielka Brytania, która wyłączyła swoją ostatnią elektrownię węglową na początku tego roku, często rozwiązywała swoje problemy z nieciągłością, importując więcej energii elektrycznej z innych krajów w okresach słabego wiatru i słońca. Jednak w tym tygodniu brak wiatru był powszechny w całej Europie.