W ciągu zaledwie 12 godzin Honda ogłosiła, że w przyszłym miesiącu wstrzyma produkcję w trzech fabrykach w Japonii na okres od pięciu do sześciu dni. BMW zasygnalizowało, że zatrzyma produkcję aut Mini w angielskim Oxfordzie na trzy dni. Z kolei Ford Motors zmniejszy roczną prognozę zysków ze względu na niedobór chipów, który w ocenie firmy przedłuży się na kolejny rok.

Wiele firm, które korzystały ze wzrostu popytu na telefony, laptopy i elektronikę w czasie pandemii, co doprowadziło do globalnego niedoboru chipów, dziś w coraz większym stopniu zaczynają odczuwać skutki tego trendu.

Reklama

Giganci elektroniki obniżają prognozy

Po bardzo dobrym drugim kwartale 2020 roku dyrektor finansowy Apple Luca Maestri ostrzegł, że niedobór chipów osłabia sprzedaż iPadów oraz Maców, czyli dwóch produktów bardzo popularnych w czasie lockdownów. Zdaniem Maestri’ego spadek przychodów w trzecim kwartale może wynieść od 3 do 4 mld dol.

Koreański Samsung, który jest zarówno producentem, jak i firmą kupującą chipy, ogłosił w czwartek, że przychody i zyski w części przedsiębiorstwa zajmującej się urządzeniami mobilnymi, spadną ze względu na niedobory dostaw komponentów oraz słabego popytu na flagowe modele firmy.

Branża motoryzacyjna wstrzymuje produkcję

Niedobory kluczowych półprzewodników zmusiły cały przemysł motoryzacyjny do zmniejszenia produkcji. W efekcie dealerzy samochodowi zostali z mniejszymi zapasami w sytuacji, gdy konsumenci na całym świecie wychodzą z lockdownów.

Tylko w ubiegłym tygodniu Jaguar Land Rover, Grupa Volvo oraz Mitsubishi dołączyły do listy producentów, którzy musieli ograniczyć produkcję. Dyrektor Tesli Elon Musk stwierdził w tym tygodniu, że globalny niedobór chipów to „wielki problem”.

AlixPartners ocenia, że globalny niedobór półprzewodników może kosztować producentów aut 61 mld dol. w tym roku ze względu na zmniejszoną sprzedaż. Z kolei NXP Semiconductors spodziewa się, że ograniczenia podaży półprzewodników należy spodziewać się przez cały 2021 rok, zaś utrudnienia dla branży motoryzacyjnej mogą utrzymać się nawet do 2022 roku.