Obecnie w Belgii funkcjonuje zniżka na miesięczny abonament internetowy w wysokości 11,5 euro dla najmniej zarabiających mieszkańców. Zdaniem minister De Sutter obecnie korzysta z niej jedynie 200 tys. osób.

„Niska liczba korzystających wynika z faktu, iż zniżka nie jest automatyczna i trzeba o nią wystąpić” – wyjaśniała dziennikarzom minister i zapowiedziała, że nowe regulacje będą bardziej dogodne.

„Grupa docelowa otrzyma pocztą dokument i będzie mogła sama wybrać operatora, a miesięczna opłata wyniesie 19 euro” – zapewnia De Sutter. Jej zdaniem dostęp do internetu jest niezwykle istotny, bo nie tylko oznacza łatwiejsze szukanie pracy i mieszkania, ale daje także możliwość zdalnego wykonywania obowiązków.

Prawie jedna na pięć rodzin o najniższych dochodach nie miała w 2021 r. stałego dostępu do sieci, informowała niedawno fundacja fundacja Króla Baudouina w oparciu o badania Belgijskiego Urzędu Statystycznego (Statbel).

Reklama

Prawie wszystkie (98 proc.) gospodarstwa domowe o dochodach przekraczających 3,2 tys. euro mają w domu stałe łącze internetowe. Natomiast w przypadku gospodarstw o dochodach poniżej 1,4 tys. euro miesięcznie ten odsetek wynosi 82 procent.

Andrzej Pawluszek (PAP)