Polska Prezydencja w UE
Ministra podkreśla, że wszystkie wezwania Polskiej Prezydencji pod adresem organów UE wynikają z bliskiego dialogu z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. – Z licznych spotkań Rady Biznesu, z udziałem wielu ministrów, powstał specjalny raport Rady Przedsiębiorców i mogę powiedzieć, że 90 procent propozycji i postulatów, które się w nim znalazły, stało się programem Polskiej Prezydencji – mówi nam.
Zwraca uwagę, że Polska Prezydencja wkłada wiele wysiłku w pobudzenie rozwoju europejskiego ekosystemu innowacji, w tym przyspieszenie wielu procedur i ograniczenie biurokracji, gdyż „zbyt wiele regulacji jest wrogiem innowacji”. Dużo jest na ten temat w Deklaracji Warszawskiej, która powstała po niedawnym spotkaniu nieformalnej rady ds. innowacji przy prezydencji. Jej sygnatariusze zaapelowali o zapisanie w nowych Wieloletnich Ramach Finansowych UE adekwatnie dużych pieniędzy na innowacje, ale też stworzenie prorozwojowych ram efektywnego finansowania innowacyjnych projektów.
Competitiveness & Security Business Summit - Szczyt Biznesowy ds. Konkurencyjności i Bezpieczeństwa 2025 zwołany przez Business & Science Poland (BSP), największą organizację reprezentującą polski biznes i naukę na poziomie europejskim, odbył się w 100 dni po inauguracji nowej Komisji Europejskiej, w dniu ogłoszenia przez KE białej księgi w sprawie europejskiej obronności, a niedługo po opublikowaniu założeń Clean Industrial Deal, którego nadrzędnym celem jest poprawa konkurencyjności europejskiego przemysłu przy zachowaniu celów klimatycznych.
Wnioski i postulaty sformułowane na CSBS już wpływają na agendę i działania Unii Europejskiej w epoce wielkich wyzwań i wielkich szans, co widać choćby w konkluzjach ostatniego szczytu Rady Europejskiej (EUCO): kwestie podniesienia konkurencyjności gospodarki zajęły aż 6 z 13 stron.