W rezultacie indeks WIG wzrósł o +7,6%, a WIG20 o +3,5%. Indeksy spółek o mniejszej kapitalizacji tj. mWIG40 i sWIG80 wzrosły odpowiednio o +14,4% oraz +11,5%. Poprzedni miesiąc był wiec bardziej udany dla spółek średnich i mniejszych niż dla tych największych.

Największe wzrosty były widoczne w sektorze spółek deweloperskich - indeks WIG-deweloperzy zyskał bowiem +23,9%. Poprawie sytuacji na rynku akcji nie towarzyszyły wzrosty na rynku długu. Wpływ na ten rozwój sytuacji miały dwa czynniki tj. wzrost inflacji r/r w lipcu, która zgodnie z danymi GUS wyniosła 3,7% oraz decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która po raz drugi z rzędu pozostawiła oficjalne stopy procentowe na tym samym poziomie.

W związku z powyższym pojawiły się obawy, czy ostatnia decyzja RPP jest potwierdzeniem zakończenia cyklu obniżek stopy procentowej w Polsce. W konsekwencji w sierpniu spadły rentowności papierów dłużnych umiejscowione w środkowej części jak i na końcu krzywej rentowności.

Mimo to, mierzący koniunkturę na rynku długu wskaźnik IROS praktycznie nie zmienił swojej wartości. Nieco więcej spadł jednak indeks obrazujący koniunkturę w segmencie obligacji z 5-letnim terminem do wykupu. IROS-5 zmalał w sierpniu o -0,32%. Z powodu sprzyjającej sytuacji na rynku akcji, średnia funduszy emerytalnych (SAFU_emp) wzrosła o +2,3%.

Reklama

Komentarz do rankingu OFE

Chociaż sierpień nie był najlepszym miesiącem pod względem uzyskiwanych stóp zwrotu, to jednak wydłużenie okresu wzrostów na rynkach akcji zaczęło wywierać istotne zmiany w zestawieniu, które uwzględnia relacje stopy zwrotu do ryzyka (Information Ratio) w horyzoncie 12-miesiecznym i 36-miesiecznym.

W sierpniu poprawę not uzyskały fundusze, które wypracowały wysoki zysk. Dotyczy to szczególnie OFE Polsat, Generali OFE oraz OFE PZU „Złota Jesień”. Swoja dotychczasowa pozycje poprawił także Bankowy OFE. Co prawda OFE Polsat zdołał awansować jedynie w rankingu krótkoterminowym (obecnie nota 5a), ale kilka ostatnich miesięcy potwierdziło, że wysokie zaangażowanie w akcje pozwoliło funduszowi szybciej odrabiać wcześniej poniesione straty oraz zmniejszyło dystans pod względem wypracowanej stopy zwrotu w stosunku do konkurentów także w horyzoncie 36-miesiecznym.

Nie zmienia to jednak faktu, że w rankingu długoterminowym OFE Polsat nadal posiada note 3a. Wysokie stopy zwrotu, które ostatnio wypracowuje ten fundusz pogarszają w horyzoncie krótkoterminowym sytuacje jego konkurentów. Widać to na przykładzie obecnego lidera rankingu tj. AXA OFE, który w sierpniu uzyskał niższą notę krótkoterminową tj. 4a. Fundusz Generali tak jak i PZU „Złota Jesień” poprawiły oceny w obydwu horyzontach czasowych.
Dzięki nocie 5a w horyzoncie długoterminowym fundusz Generali OFE, po 2 miesiącach przerwy, został wiceliderem naszego zestawienia. Natomiast PZU „Złota Jesień” poprawił swoja notę w obu horyzontach inwestycyjnych do 4a. Kilka miesięcy temu rozpoczęła się dobra seria dla funduszu Bankowy OFE, który najpierw zaczął istotnie poprawiać swoja sytuacje w rankingu krótkoterminowym.

W sierpniu, czyli po upływie kolejnych miesięcy, poprawie uległa również jego ocena w rankingu długoterminowym. Z pozycji klasycznego outsidera, Bankowy OFE awansował w rankingu 36-miesiecznym o jedna pozycje otrzymując notę 2a. Jest to potwierdzenie, że po długim paśmie niepowodzeń, fundusz zaczął poprawiać niekorzystna statystykę. Obecnie najgorsza relacje zysku do ryzyka posiadają fundusze OFE Warta i Nordea OFE.

Natomiast dwa największe pod względem posiadanych aktywów fundusze emerytalne tj. ING OFE i Aviva OFE otrzymały w rankingu długoterminowym notę 2a. Warto zauważyć, że Aviva OFE nie wykazuje już straty za okres ostatnich 12 miesięcy. W kontekście odbicia na rynkach akcji duże znaczenie odgrywa fakt, że dwa największe na naszym rynku fundusze emerytalne były w ciągu ostatnich miesięcy mniej wrażliwe na wzrosty indeksów niż ich mniejsi konkurenci.

ikona lupy />
Ranking OFE sierpień 2009r. / Inne