Z perspektywy polskich instytucji finansowych, może to być łatwiejsze dzięki roli jaką odgrywają banki w uwierzytelnianiu obywateli w ich cyfrowych relacjach z państwem. Ta aktywność banków pozwala im towarzyszyć klientom w wielu procesach ale jednocześnie jest wyzwaniem. Oznacza bowiem, że relacja bank – klient opiera się na głębokim zaufaniu. To zaś oznacza konieczność dbania o bezpieczeństwo cyfrowe konsumenta.
Prezes PKO Banku Polskiego w studiu DGP mówił też o strategii banku. Tłumaczył, jak ważne było wybranie określonych obszarów rozwoju i skoncentrowanie się na nich. Jako jeden ze wskaźników pokazujących, że ta strategia przynosi efekty, wymienił rosnącą kapitalizację banku.
Ważna rola w transformacji energetycznej
Prezes Midera odniósł się też do gorąco dyskutowanej na EKF kwestii finansowania transformacji energetycznej i roli banków w tym procesie. Tłumaczył, że we współpracy z firmami energetycznymi udało się stworzyć model który w oparciu o rożne źródła finansowania pozwala bankom uczestniczyć w tym procesie nawet w przypadku firm mocno obciążanych w swoim bilansie energetycznym paliwami kopalnymi.
Wsparcie w ekspansji zagranicznej
Ważnym tematem omawianym na Europejskim Kongresie Finansowym była też bankowość korporacyjna. Relacje banku z firmami są szczególnie ważne w sytuacji, w której polski biznes dąży do takiej skali działania i wielkości, która pozwoli mu być bardziej odpornym na zewnętrzne wstrząsy. Jednocześnie wiele polskich firm szuka dla siebie drogi do międzynarodowej ekspansji. Szymon Midera wskazał, że jednym z działań, jakie bank zamierza podjąć w tym kontekście aby odpowiedzieć na oczekiwania, jest rozbudowa sieci oddziałów w innych krajach europejskich. Po to, aby towarzyszyć klientom na nowych rynkach.