Dotyczy to przede wszystkim trzech: kobiet, nowych inwestorów, którzy założyli maklerskie rachunki w czasie pandemii oraz „hybrydowych” zamożnych inwestorów, którzy współpracują z tradycyjnymi doradcami finansowymi, ale korzystają też z samodzielnych kont.

Poprzedni rok był niejednoznaczny dla sektora wealth management. Z jednej strony aktywa klientów osiągnęły rekordową wartość 38 bln dol., z drugiej zaś branża odnotowała najwolniejsze tempo wzrostu przychodów od 2010 roku.

Autorzy raportu wskazują na ciekawe trendy odnoszące się do wspomnianych trzech grup inwestorów.

Samodzielne kobiety

Reklama

Kobiety posiadają w tej chwili około jedną trzecią wszystkich aktywów tego sektora (o wartości 12 bln dol.). Odsetek ten ma jednak wzrosnąć w czasie najbliższej dekady. Powód? Wielu mężczyzn z pokolenia baby boomers zostawi w spadku aktywa swoim żonom, które są zazwyczaj od nich młodsze i mają dłuższą oczekiwaną długość życia.

Młode zamożne kobiety coraz bardziej interesują się swoimi finansami osobistymi. Liczba kobiet, które podejmuje samodzielne decyzje finansowe i inwestycyjne wzrosła w ciągu 5 lat o 30 proc. Według McKinseya kobietom brakuje pewności siebie w podejmowaniu inwestycyjnych decyzji, ale nie kompetencji. Mają też inne od mężczyzn potrzeby i oczekiwania wobec instytucji zarządzających finansami osobistymi.

Kolejne zjawisko dotyczy napływu na rynek inwestorów. Od początku 2020 roku w USA powstało aż 25 milionów nowych rachunków maklerskich, co jest skutkiem rosnących w pandemii oszczędności Amerykanów. To tempo nie zostanie utrzymane, ale napływ przełoży się na długotrwałą dużą ogólną aktywność inwestorów, bowiem mediana wieku „nowicjuszy” wynosi zaledwie 35 lat.

Inwestowanie hybrydowe

Trzeci trend dotyczy zamożnych osób pomnażających swoje oszczędności. Chodzi o gospodarstwa domowe posiadające inwestycyjne aktywa o wartości od 250 tys. do 2 mln dol. Jedna trzecia z nich zarządza swoimi majątkami „hybrydowo” - z pomocą tradycyjnych doradców finansowych oraz za pośrednictwem samodzielnych rachunków. W ciągu 3 lat odsetek ten wzrósł o 9 pkt proc. Zdaniem autorów najbardziej skorzystają na tym trendzie te firmy zarządzające, które zapewnią klientom możliwość inwestowania w obu formach.

Zamożni inwestorzy zmieniają swoje podejście do spotkań z doradcami – zdecydowanie największy odsetek badanych preferuje rozmowy telefoniczne i wideokonferencje, a tylko 15 proc. chce powrotu do osobistych spotkań i oddziałów.

Inne ciekawe trendy? Wzrost zainteresowania inwestorów cyfrowymi aktywami (kryptowaluty, stablecoin, NFT) oraz alternatywnymi aktywami (rynek prywatnego długu czy nieruchomości).