Reguła jest prosta "2 dni urlopu jako nagroda za 5 lat stażu pracy". Przywilej zmienia się tu w sposób kroczący.

Opis tego urlopu znajdziecie Państwo na poniższym fragmencie konferencji prasowej Ministerstwa Rodziny:

Reklama

Ważne

Urlop kroczący (nie wiemy, w którym roku miała być zrealizowana ta deklaracja ministerstwa]

5 lat pracy – bonus pracowniczy w postaci 2 dni urlopu wypoczynkowego

10 lat pracy – bonus pracowniczy w postaci 4 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego

15 lat pracy – bonus pracowniczy w postaci 6 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego

20 lat pracy – bonus pracowniczy w postaci 8 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego

25 lat pracy – bonus pracowniczy w postaci 10 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego

I teraz najważniejsze: Tak wielki przywilej jak dodatkowe 10 dni odpoczynku w ramach urlopu wypoczynkowego jest (na dziś na etapie prac w rządzie) ograniczony do pracowników żłobków opiekujących się dziećmi do lat 3. O tym, kto może (na dziś mógłby - jeżeli będzie nowelizacja) z niego skorzystać art. 16 ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat.

Co 5 lat dodatkowe 2 dni urlopu za staż pracy [dla niektórych]. Nowy typ urlopu kroczącego

Kto otrzyma dodatkowe 10 dni urlopu?

Zajrzyj do artykułu 16 ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Opiekunem w żłobku może być osoba, która posiada kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej bądź pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.

Prawo do wykonywania tego zawodu ma także osoba, która ukończyła studia lub studia podyplomowe na kierunku lub specjalności: wczesne wspomaganie rozwoju, wspomaganie rozwoju dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w żłobkach i przedszkolach, edukacja prorozwojowa, pedagogika małego dziecka, psychologia dziecięca, psychologia wspierania rozwoju i kształcenia lub psychologia wychowawcza.

Kiedy dodatkowe 10 dni pracy dla wszystkich pracowników mającym za sobą staż 25 lat?

W kwietniu 2024 r. to było podstawowe pytanie w Internecie "My wszyscy, też chcemy". Pytanie jest wciąż aktualne. Zwłaszcza, że politycy wymyślili fajną formułę, że urlop jest tym dłuższy, im więcej pracowaliśmy. Jest to premia za pracowitość.

Więcej o reakcji Internetu na tą propozycję w artykule Infor.pl: 5 lat pracy – 2 dni urlopu, 10 lat pracy – 4 dni, 15 lat pracy - 6 dni, 20 lat pracy – 8 dni, 25 lat pracy – 10 dni [Nowelizacja]

Przypominamy komunikat PAP z kwietnia 2024 r. o planach rządu wprowadzenia dodatkowego urlopu kroczącego

Depeszę znajdziecie Państwo pod tym linkiem Dziemianowicz-Bąk: opiekun żłobkowy będzie funkcjonariuszem publicznym. Dziennikarze PAP wysunęli na pierwszy plan problem statusu funkcjonariusza publicznego, ale dla Internautów, którzy w kwietniu 2024 r. czytali w naszych portalach relację z tamtej konferencji prasowej ważniejsze był dodatkowy urlop dla pracowników związanych z opieką nad dziećmi

Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała:

1)nowelizację ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech pod kątem przyznania opiekunowi/opiekunce status funkcjonariusza publicznego.

2) Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy umożliwiającej rządowi tworzenie programów, dzięki którym opiekunki i opiekunowie w żłobkach od lipca otrzymają tysiąc złotych brutto dodatku do wynagrodzenia (ustawa stała się faktem).

3) 4 kwietnia jako Dzień Opiekuna Małego Dziecka będzie podstawą prawną dla docenienia osób wykonujących zawód opiekunki (np. dodatkiem do pensji), odznaczeniem czy medalem. Wyróżnienia będzie mógł przyznawać: minister ds. rodziny, marszałek województwa, wójt czy burmistrz.

Ale najważniejszy był punkt 4 (podajemy pełną informację z konferencji prasowej z 4 kwietnia 2024 r.):

"Kolejną zmianą, jaką ma wprowadzać projekt, są dwa dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunów po pięciu latach pracy.

Wiceministra Aleksandra Gajewska zwróciła uwagę, że opieką żłobkową w Polsce objętych jest tylko 35 proc. dzieci, a instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech działają w 57 proc. gmin. Dodała, że w ostatnich tygodniach odwiedziła województwa, które - jak mówiła - stanowią największe wyzwanie, jeśli chodzi o dostęp do opieki żłobkowej. Wymieniła m.in. województwo podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie i małopolskie. Gajewska poinformowała, że z samorządowcami konsultowane są zmiany w programie „Maluch plus”, które mają przyczynić się do poprawy opieki żłobkowej."