Szwed w dyskusji podczas pierwszego czytania projektu o trzynastych emeryturach odniósł się do zarzutów posłów opozycji, że wypłata "trzynastek" nieprzypadkowo zbiegnie się w czasie z kampanią prezydencką.

"Dodatkowe coroczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. trzynasta emerytura, będzie już na stałe - bez względu na kalendarze wyborcze, które będą przed nami, to świadczenie będzie wypłacane" - powiedział. Dodał, że przewidywany tegoroczny termin wypłaty świadczeń to 1 kwietnia.

Wiceminister odniósł się także do krytyki finansowania "trzynastek" z Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).

Szwed podkreślił, że Fundusz Solidarnościowy może być dofinansowywany z budżetu państwa i to jest gwarancja wypłat świadczeń z tego funduszu również na kolejne lata. Dodał, że w ostatnich 3 latach przychody ZUS wzrosły o prawie 45 mld. "ZUS jest najbezpieczniejszą instytucją państwa, jeśli chodzi o wypłaty świadczeń, a gwarantem wypłat świadczeń jest budżet państwa" - powiedział.

>>> Czytaj też: Czy stać cię na ogrzanie domu? Zobacz, ilu Polaków zmaga się z tym problemem [INFOGRAFIKA]