Fitch podtrzymał rating PGE na poziomie BBB+ z perspektywą stabilnąWarszawa, 24.10.2017 (ISBnews) - Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi dla walut obcych i krajowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną, podała agencja.

"Podtrzymanie uwzględnia akwizycję polskich aktywów Electricite de France (EDF, A-/stabilna) przez PGE, która powinna zostać sfinalizowana do końca roku. Akwizycja ta zwiększy działalność PGE w częściowo regulowanym biznesie ciepłowniczym, który uważamy za bardziej przewidywalny niż wytwarzanie energii" - czytamy w komunikacie.

Ograniczeniem dla ratingów jest oczekiwanie agencji, że marże w segmencie wytwarzania - działalności bazowej PGE - będą spadać, podkreślono.

W maju Fitch Ratings sygnalizował, że uzgodniona akwizycja polskich aktywów EDF nie wypłynie na ratingi PGE.

Wcześniej w maju br. PGE podpisała z EDF International SAS i EDF Investment II B.V. warunkowa umowę nabycia aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji to ok. 4,51 mld zł.

Na początku października Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska. Zastrzegł przy tym, że transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży na giełdzie większości energii produkowanej przez przejmowaną spółkę, dzięki czemu koncentracja nie spowoduje zagrożenia dla konkurencji.

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40%, natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)