Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,83 proc. i wyniósł 30.217,77 pkt. To nowy rekord tego indeksu.

S&P 500 zwyżkował 0,88 proc. i wyniósł 3.699,12 pkt. Również ten indeks po raz kolejny w ostatnich dniach ustanowił historyczny szczyt notowań.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,70 proc., do 12.464,23 pkt. Indeks w tym tygodniu zyskał około 2 proc.

Kończący się tydzień jest czwartym z ostatnich pięciu, w których główne indeksy amerykańskich giełd zanotowały tygodniowe wzrosty.

Ze spółek mocno rosły akcje koncernów Chevron i Caterpillar (odpowiednio o 3,5 i 4,2 proc.). Indeks spółek energetycznych zyskał ponad 4 proc.

Reklama

W piątek inwestorzy poznali listopadowy raport z rynku pracy w USA. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w listopadzie o 245 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 460 tys. i wobec wzrostu o 610 tys. w październiku po rewizji z 638 tys.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła w listopadzie 6,7 proc. - zgodnie z oczekiwaniami. W październiku stopa bezrobocia wynosiła 6,9 proc. Szersza miara stopy bezrobocia (U-6), lepiej odzwierciedlająca sytuację na rynku pracy w USA, spadła w listopadzie do 12,0 proc. z 12,1 proc. przed miesiącem.

Główny strateg rynkowy w TD Ameritrade, J. J. Kinahan, ocenił, że raport „nie był tak zły, jak się wydaje”. Kinahan zaznaczył, że „trudno jest oszacować, jakie będą te liczby, gdy Stany Zjednoczone przejdą od zamknięcia do całkowitego otwarcia".

Z kolei Brad McMillan, Chief Information Officer w Commonwealth Financial Network, zwrócił uwagę, że średni przepracowany czas w listopadzie "był solidny, co sugeruje, że ogólny popyt na pracę pozostaje mocny". Dodał, że "spadek stopy bezrobocia sugeruje, że rynek pracy nadal się zacieśnia".

Słaby raport payrolls spłynął na rynek po tym, jak w czwartek nastroje pogorszyły nieoficjalne informacje, że Pfizer ma problemy z jakością swojej szczepionki na Covid-19.

Tymczasem Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w czwartek w nocy, że od wybuchu epidemii Covid-19 w USA odnotowano łącznie 141 mln przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 276,2 tys.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w październiku wzrósł do 63,1 mld USD z 62,1 mld USD miesiąc wcześniej, po rewizji z 63,9 mld USD. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 64,8 mld USD.

Zamówienia w przemyśle w październiku wzrosły o 1,0 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 0,8 proc. mdm.

Z kolei zamówienia na dobra trwałe w USA w październiku wzrosły o 1,3 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 1,3 proc. mdm. Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu w październiku w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,3 proc., wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 1,3 proc. (PAP Biznes)