Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,06 proc. i wyniósł 32.155,40 pkt. Indeks przerwał serię pięciu spadkowych sesji z rzedu.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,68 proc. i wyniósł 3.920,56 pkt. Wszystkie jedenaście sektorów zwyżkowało we wtorek.

Nasdaq Composite poszedł w górę o 2,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.428,15 pkt.

W centrum uwagi inwestorów był odczyt inflacji w USA za luty. Dane nt. CPI w USA to ostatnia kluczowa publikacja przed posiedzeniem Fedu 21-22 marca.

Reklama

Ceny konsumpcyjne w USA w lutym wzrosły o 6 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,4 proc. Oczekiwano +6 proc. rdr i +0,4 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,5 proc. mdm i 5,5 proc. rdr. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +5,5 proc. rdr.

„Przed niedawnymi napięciami na rynkach finansowych było jasne, że taki odczyt może potencjalnie skłonić Fed do bardziej agresywnego działania na tym posiedzeniu i podniesienia stóp o 50 punktów bazowych. Jednakże oczekiwania wyraźnie się zmieniły od tego czasu” – powiedział Brian Daingerfield, współkierujący strategią walutową G-10 w Nat West Markets.

W USA rynki pieniężne wyceniają obecnie 50-proc. prawdopodobieństwo braku podwyżki stóp procentowych na przyszłotygodniowym posiedzeniu Fedu.

"Lutowy raport nt. CPI pokazuje, że inflacja nie znika szybko, a Fed nadal musi podnosić stopy procentowe. Ruch o 25 punktów bazowych byłby odpowiedni na marcowym posiedzeniu FOMC, a następnie powinno nastąpić jeszcze kilka podwyżek, aż Fed osiągnie docelową stopę procentową na poziomie 5,25 proc.” — wskazali Anna Wong i Stuart Paul, ekonomiści z Bloomberg Economics.

"Inflacja okazuje się zbyt uporczywa dla Fedu i w tej chwili prawdopodobnie przemawia za podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych w przyszłym tygodniu. Jednakże bank centralny jest uwięziony między skalą uporczywości inflacji a obecną niestabilnością finansową” – powiedział Sal Guatieri, starszy ekonomista w BMO Capital Markets.

Przed tygodniem po przemówieniu prezesa Fedu J. Powella kontrakty na stopę Fedu wskazywały na ponad 70-proc. możliwość podwyżki stóp o 50 pb. na posiedzeniu w przyszłym tygodniu i docelową stopę procentową w USA na poziomie ok. 5,66 proc. we wrześniu.

Inwestorzy oceniają ryzyka dla globalnego systemu bankowego z powodu upadku amerykańskich banków SVB, Signature i Silvergate Capital oraz wstrząsów na rynkach, do jakich doprowadziły te wydarzenia.

First Republic Bank wzrósł o 27 proc. dzień po tym, jak prezes Jim Herbert, powiedział, że bank był w stanie spełnić żądania wypłaty dzięki dodatkowemu finansowaniu z JPMorgan. W poniedziałek bank stracił 62 proc.

Akcje GitLab spadły o 24 proc. po tym, jak firma zajmująca się oprogramowaniem open source opublikowała słabsze niż oczekiwano prognozy przychodów na I kw. i cały rok finansowy.

Notowania United Airlines zniżkowały o 5,5 proc. Spółka obniżyła prognozę zysku na akcję w I kw.

Dolar umacnia się o 0,07 proc. wobec koszyka walut do 103,66 pkt.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 17 pb. do 3,68 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 71,84 USD za baryłkę, po spadku o 4,44 proc., a majowe futures na Brent zniżkują o 4 proc. do 77,56 USD/b. (PAP)