Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Militarne plany Chin. Państwo Środka podejmuje odważną grę na Pacyfiku

13 marca 2018, 06:30
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
W ostatnich latach Chiny zintensyfikowały wysiłki zmierzające do zakwestionowania obecności wojsk USA na Morzu Południowochińskim. W tym celu chińska armia rozwinęła system rakietowy. Wszystko po to, aby odstraszać amerykańskie okręty wojenne i odzyskać tereny spornych Wysp Spratly, na których chcą budować bazy wojskowe. Chiny rozpoczęły również wysyłanie łodzi podwodnych i fregat na misje w rejonie Oceanu Indyjskiego. W tym rejonie w Dżibuti została też otwarta pierwsza chińska zagraniczna baza. Chiny zainwestowały w porty, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane do celów wojskowych. Wysoka aktywność Państwa Środka wywołała alarm wśród niektórych krajów w regionie, co doprowadziło do ściślejszej współpracy między USA, Australią, Indiami i Japonią w zakresie bezpieczeństwa. W ocenie Chin, obawy państw w regionie są bezpodstawne, a Chiny chcą jedynie dobrobytu dla wszystkich, nie globalnej hegemonii. Rząd w Pekinie zapewnia, że baza ma na celu powstrzymanie piractwa na kluczowym dla tankowców szlaku żeglugowym na Bliskim Wschodzie, a porty są częścią infrastruktury Belt-and-Road, która obejmuje trzy kontynenty.
W ostatnich latach Chiny zintensyfikowały wysiłki zmierzające do zakwestionowania obecności wojsk USA na Morzu Południowochińskim. W tym celu chińska armia rozwinęła system rakietowy. Wszystko po to, aby odstraszać amerykańskie okręty wojenne i odzyskać tereny spornych Wysp Spratly, na których chcą budować bazy wojskowe. Chiny rozpoczęły również wysyłanie łodzi podwodnych i fregat na misje w rejonie Oceanu Indyjskiego. W tym rejonie w Dżibuti została też otwarta pierwsza chińska zagraniczna baza. Chiny zainwestowały w porty, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane do celów wojskowych. Wysoka aktywność Państwa Środka wywołała alarm wśród niektórych krajów w regionie, co doprowadziło do ściślejszej współpracy między USA, Australią, Indiami i Japonią w zakresie bezpieczeństwa. W ocenie Chin, obawy państw w regionie są bezpodstawne, a Chiny chcą jedynie dobrobytu dla wszystkich, nie globalnej hegemonii. Rząd w Pekinie zapewnia, że baza ma na celu powstrzymanie piractwa na kluczowym dla tankowców szlaku żeglugowym na Bliskim Wschodzie, a porty są częścią infrastruktury Belt-and-Road, która obejmuje trzy kontynenty. / Forsal.pl
Prezydent Chin Xi Jinping coraz bardziej umacnia swoją władzę w kraju i rozszerza wpływy za granicą. Gospodarczo Chiny od dawna mają wiele do powiedzenia na arenie międzynarodowej. Teraz Państwo Środka chce również zwiększyć swój potencjał militarny.
Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • polska
  2018-03-15 14:28:46
  gazociąg nord stream 2--ruszy w marcu 2018 rok!! !!! na pewno!!!!!!!!!!!!!!!!!
  8
 • mm
  2018-03-16 15:22:37
  "Jednostki są nowe, ale już nieco przestarzałe. To dlatego, że system startu samolotów odbywa się na podwyższonych pokładach przypominających skocznie narciarskie, podczas gdy na amerykańskich lotniskowcach powszechnie używane są katapulty ************* Gratuluje wiedzy, profesjonalizmu i kompleksowego podejscia do tematu.
  0
Reklama

Zobacz więcej