Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W tych krajach śmierć czyha na ulicy. Oto najbardziej niebezpieczne państwa świata [ZDJĘCIA]

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Autorzy raportu „Global Study On Homicide 2013” wyróżniają trzy grupy zabójstw. Pierwszą grupę stanowią zabójstwa mające podłoże kryminalne, w tym związane ze zorganizowanymi grupami przestępczymi i działalnością kryminalną, np. napadami i kradzieżami. Ten typ zabójstw zdaje się dominować w krajach Ameryki Łacińskiej. Drugim typem są zabójstwa związane z relacjami interpersonalnymi, gdzie użycie przemocy, prowadzące do śmierci, staje się sposobem rozwiązania napiętej sytuacji lub też sposobem ukarania bliskiej osoby za łamanie norm społecznych lub kulturowych. Udział tego typu zabójstw w ogólnym współczynniku zabójstw jest wyższy w Azji, Europie i Oceanii. Na trzeci typ składają się zabójstwa dokonywane z powodów socjo-politycznych, związanych np. z uprzedzeniami. Zaliczają się do nich np. akty terroru czy czystki etniczne podczas działań wojennych. Ich występowanie wiąże się często z dynamiką i rozkładem konfliktów na świecie. Na slajdzie: Wskaźnik zabójstw na 100 tys. mieszkańców na świecie. Na mapie wyróżniają się dwa regiony - Ameryka Łacińska i Afryka. Źródło: Biuro Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości (UNODC)
Autorzy raportu „Global Study On Homicide 2013” wyróżniają trzy grupy zabójstw. Pierwszą grupę stanowią zabójstwa mające podłoże kryminalne, w tym związane ze zorganizowanymi grupami przestępczymi i działalnością kryminalną, np. napadami i kradzieżami. Ten typ zabójstw zdaje się dominować w krajach Ameryki Łacińskiej. Drugim typem są zabójstwa związane z relacjami interpersonalnymi, gdzie użycie przemocy, prowadzące do śmierci, staje się sposobem rozwiązania napiętej sytuacji lub też sposobem ukarania bliskiej osoby za łamanie norm społecznych lub kulturowych. Udział tego typu zabójstw w ogólnym współczynniku zabójstw jest wyższy w Azji, Europie i Oceanii. Na trzeci typ składają się zabójstwa dokonywane z powodów socjo-politycznych, związanych np. z uprzedzeniami. Zaliczają się do nich np. akty terroru czy czystki etniczne podczas działań wojennych. Ich występowanie wiąże się często z dynamiką i rozkładem konfliktów na świecie. Na slajdzie: Wskaźnik zabójstw na 100 tys. mieszkańców na świecie. Na mapie wyróżniają się dwa regiony - Ameryka Łacińska i Afryka. Źródło: Biuro Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości (UNODC) / Media
W niektórych państwach – choć nie uczestniczą w działaniach wojennych - śmierć czai się dosłownie na każdym kroku. Jaki region świata jest szczególnie niebezpieczny, w jakich krajach życie ludzkie ma mniejszą wartość?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(7)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • AmarenaLover
  2015-11-10 12:33:16
  Sama katolickie kraje. I wszystko jasne:)
  11
 • paluszek
  2014-11-27 08:15:54
  Taaa, Honduras, Wenezuela, Kolumbia tak bardzo czarne... Nie siejmy rasizmu.
  Warto mieć jakieś odniesienie, bo np. w Kolumbii ten wskaźnik spadł dość mocno w ostatnich latach.
  0
 • dsf
  2014-11-27 00:37:37
  same murzyńskie kraje, i jak tu nie być rasistą?
  10
 • sts700
  2014-11-26 10:27:30
  Do tej mapy należy dodać wskaźniki mordowania dzieci nienarodzonych oraz mordowania starych i niepełnosprawnych pod przykrywką "prawa"
  5
 • Terminator
  2014-11-26 12:47:51
  Wszędzie tam gdzie są największe nierówności społecze jest najwięcej przestępstw!Logiczne!Hehehe
  0
 • Terminator
  2014-11-26 13:34:44
  W Vermont nie ma dzielnic jak Bronx czy Harlem i tak dużych nierówności społecznych jak w NY! Dlatego w Vermont jest bezpieczniej!Hehehe
  0
 • joker
  2014-11-26 13:22:32
  Dane pewnie były brane oficjalnych statystyk danego państwa. Tak się składa, że meteodologie się różnią. Przykład: W USA morderstwo jest wpisywane do statystyk, jeśli śledczy uważa że zaszło morderstwo, pomimo że nie skazano sprawcy. W Wielkiej Brytanii morderstwo wpisuje się do statystyk dopiero, gdy sąd kogoś skaże. Warto dodać to, że wewnątrz USA są ogromne różnice w liczbie zabójstw na rok na 100 000 mieszkańców. Z prawem do broni palnej jest też różnie wewnątrz USA. Niby w konstytucji jest, ale na terenie Nowego Jorku nie można nosić ze sobą. Z drugiej strony w Vermont każdy od 16 roku życia może nabyć za kilka dolarów licencję na najbliższym komisariacie (shall issue) nawet bez zgody rodziców i po prostu sobie chodzić po ulicach z karabinem. Mimo wszystko to w Vermont jest bezpieczniej niż w Nowym Jorku.
  0
Reklama

Zobacz więcej