Za żelazną kurtyną Kim Dzong Una. Oto 10 zaskakujących faktów na temat Korei Północnej
Korea Północna to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. O kontrolowanym przez bezwzględny reżim Kim Dzong Una kraju wiemy wciąż niewiele. Z jakiego kalendarza korzystają Koreańczycy? Jakie mogą nosić fryzury? Czy mają dostęp do internetu? Prezentujemy dziesięć zaskakujących faktów na temat Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.
Korea Północna to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. O kontrolowanym przez bezwzględny reżim Kim Dzong Una kraju wiemy wciąż niewiele. Z jakiego kalendarza korzystają Koreańczycy? Jakie mogą nosić fryzury? Czy mają dostęp do internetu? Prezentujemy dziesięć zaskakujących faktów na temat Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.
1 Z danych organizacji humanitarnej The World Food Programme wynika, że 6 mln spośród 25 mln obywateli Korei Północnej może cierpieć z powodu głodu. Ta sama agenda ONZ szacuje, że nawet 1/3 dzieci mieszkających w KRLD choruje na przewlekłą karłowatość spowodowaną niedożywieniem. Badania na uciekinierach z Korei Północnej wskazują, że mieszkańcy tego kraju urodzeni po 1950 roku są średnio o kilka centymetrów niżsi od swoich rodaków z Południa.
ShutterStock
2 To nie Kim Dzong Un, a jego starszy brat Kim Dzong Nam miał przejąć władzę po zmarłym w 2011 charyzmatycznym przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ilu. Jego dobrze zapowiadająca się kariera polityczna została jednak przerwana w 2001 roku, gdy został aresztowany w porcie lotniczym Narita w Tokio w towarzystwie dwóch kobiet. Kim Dzong Nam podróżował do Japonii posługując się dominikańskim paszportem oraz fałszywym imieniem Pang Xiong („gruby miś”). Po kilkudniowym areszcie, został deportowany do Chin. Swoją niezwykłą podróż tłumaczył chęcią odwiedzenia parku Tokyo Disney Resort. Dalsze losy Kim Dzong Nama nie są znane, choć kilka lat temu chińska prasa donosiła, że przebywa obecnie incognito w Makau, dawnej portugalskiej kolonii.
Bloomberg
3 Kult twórcy KRLD Kim Ir Sena jest w Korei Północnej rozwinięty do tego stopnia, że od 1997 roku mieszkańcy tego kraju korzystają z tzw. kalendarza Dżucze. Lata w nim liczy się od roku urodzenia Wiecznego Prezydenta. Data w kalendarzu Dżucze podawana jest wraz z datą w standardzie międzynarodowym. Przykładowo 13 marca 2015 roku zapisywany jest przez Koreańczyków, jako 13 marca 2015 roku Dżucze 104.
ShutterStock
4 Korea Północna uznawana jest de facto za państwo o ustroju jednopartyjnym. W kraju tym funkcjonują jednak trzy partie polityczne. W skład Demokratycznego Frontu na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny wchodzą: Partia Pracy Korei, Koreańska Partia Socjaldemokratyczna oraz Czundoistyczna Partia Czongu. Władza w KRLD sprawowana jest w oparciu o stworzone przez Kim Ir Sena idee dżucze. W kraju obowiązuje ścisły kult jednostki, a zmarłemu w 1994 roku przywódcy nadano tytuł Wiecznego Prezydenta.
ShutterStock
5 Z informacji „The Telegraph” wynika, że mieszkańcy Korei Północnej mogą wybrać jedną z 28 zaaprobowanych przez władze fryzur. Niezamężne kobiety noszą krótsze włosy, a bardziej „wymyślne” fryzury zarezerwowane są dla mężatek. W przypadku mężczyzn, włosy dłuższe niż 7 cm są całkowicie zabronione, choć i w tym wypadku starsi panowie mogą pozwolić sobie na nieco więcej niż nastoletni młodzieńcy. Ostatnie stylistyczne wybory Kim Dzong Una sugerują, że raczej nie podlega on tym sztywnym zasadom.
Bloomberg / Dieter Depypere
6 Północnokoreańskie media zajmują się głównie działalnością propagandową. Dotyczy to zarówno odkryć koreańskich naukowców, sukcesów tamtejszych sportowców, jak i wybitnych osiągnięć nieżyjącego już wielkiego przywódcy Kim Dzong Ila. Według informacji agencji informacyjnej KCNA, w 1994, podczas inauguracyjnego meczu z okazji otwarcia pierwszego pola golfowego w kraju, miał on zaliczyć 11 dołków z rzędu, ustanawiając tym samym rekord świata. Kim Dzong Il miał również zdobyć 300 punktów podczas pierwszej wizyty w kręgielni. W 2012 r. ta sama agencja informował o niezwykłym odkryciu północnokoreańskich archeologów. Mieli oni odnaleźć w jednej z jaskiń szczątki mitycznego jednorożca.
Bloomberg / Dieter Depypere
7 Mieszkańcy Korei Północnej mają dostęp do sieci. Mogą korzystać z serwisów internetowych, poczty elektronicznej oraz innych zasobów. Sęk w tym, że usługa świadczona przez państwowego providera Kwangmyong ma niewiele wspólnego z internetem, który dobrze znamy. Zamiast cenzurować sieć, tak jak to robią inne reżimy, Koreańczycy postanowili bowiem stworzyć alternatywną i odciętą od reszty świata namiastkę internetu. Z bezprzewodowej sieci 3G i „prawdziwego internetu” mogą korzystać jedynie turyści.
Bloomberg / KOREA POOL
8 Z danych ONZ wynika, że w 2010 roku zagraniczne inwestycje w Korei Północnej osiągnęły wartość 1,4 mld dolarów. Obecne tam europejskie i chińskie przedsiębiorstwa otwierają kasyna dla turystów zza granicy, jak również inwestują w kopalnie miedzi, niklu, cynku, żelaza i złota. Południowokoreańska firma górnicza Korea Resources szacuje, że wartość zasobów mineralnych, którymi dysponuje Korea Północna, może wynosić nawet 6 bilionów dolarów.
Bloomberg / Dieter Depypere
9 Od 150 do 200 tysięcy mieszkańców KRLD przebywa obecnie w obozach pracy. Szacunkowe dane na ten temat przekazał rząd Korei Południowej oraz organizacja Human Rights Watch. Najgorzej traktowani są przestępcy polityczni. Często, do obozów trafiają całe rodziny. Z raportu Amnesty International opublikowanego w 2011 roku wynika, że nawet 40 proc. więźniów umiera w czasie pobytu w obozach. Jest to związane z wyczerpującą pracą oraz fatalnymi warunkami sanitarnymi.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama