"Wiedźmin" i cała reszta. Oto najlepsze polskie gry
Premiera gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" udowodniła, że Polska wyrasta na jednego z europejskich potentatów branży gier. Dzieło studia CD Projekt RED to jednak nie jedyna gra rodem znad Wisły, która w ostatnich latach spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród zagranicznych graczy i recenzentów. Prezentujemy najlepsze polskie gry, które pojawiły się w sprzedaży w ciągu ostatnich 15 lat. Pod uwagę wzięliśmy oceny poszczególnych tytułów w serwisie Metacritic, jak również - tam gdzie było to możliwe - dane na temat sprzedaży.
Premiera gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" udowodniła, że Polska wyrasta na jednego z europejskich potentatów branży gier. Dzieło studia CD Projekt RED to jednak nie jedyna gra rodem znad Wisły, która w ostatnich latach spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród zagranicznych graczy i recenzentów. Prezentujemy najlepsze polskie gry, które pojawiły się w sprzedaży w ciągu ostatnich 15 lat. Pod uwagę wzięliśmy oceny poszczególnych tytułów w serwisie Metacritic, jak również - tam gdzie było to możliwe - dane na temat sprzedaży.
1 "Chrome" to dzieło wrocławskiego Techlandu. Akcja gry toczy się w odległej przyszłości w erze kolonizacji kosmosu. Wydany w 2003 roku tytuł charakteryzował się znakomitą - jak na tamte czasy - oprawą graficzną, ciekawie zaprojektowanymi etapami oraz rozbudowanym arsenałem broni. Gra została stworzona na bazie autorskiego silnika Techlandu Chrome Engine. Była to również jedna z pierwszych polskich produkcji, która spotkała się z uznaniem na arenie międzynarodowej.
Media
2 Jedna z najnowszych produkcji City Interactive została osadzona w starożytnym świecie, w którym ludzkość zabiła złowieszczego boga. Największe atuty gry to intuicyjny system walki, oprawa graficzna oraz mroczny klimat. "Lords of The Fallen" zyskał uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie. W maju br. twórcy poinformowali, że sprzedaż gry zbliża się do granicy 1 mln egzemplarzy.
Media
3 "Shadow Warrior" to remake gry wyprodukowanej przez studio 3D Realms w 1997 roku. Tym razem z historią japońskiego mistrza kung-fu zmierzyło się warszawskie studio Flying Wild Hog. Recenzenci chwalili tytuł za klasyczny charakter, humor oraz intuicyjny system walki. Możliwe, że twórcy "Shadow Warrior" już wkrótce zaprezentują światu kolejne znakomite remaki. Czekamy z niecierpliwością.
Media
4 "Dying Light" to - obok "Wiedźmina 3" - jedna z najbardziej oczekiwanych polskich gier ostatnich lat. Stworzony przez Techland tytuł miał swoją premierę w styczniu 2015 roku. Akcja gry toczy się w fikcyjnym mieście Harran opanowanym przez hordy zombie. Dzieło wrocławskiego studia spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów. Chwalono przede wszystkim rozbudowany świat gry, intuicyjny system walki oraz tryb multiplayer.
Media
5 Dzieło krakowskiego studia Reality Pump Studios to kontynuacja klasycznej gry cRPG pod tym samym tytułem. O ile pierwsze "Two Worlds" spotkało się z mieszanymi recenzjami, o tyle sequel był już produkcją niezwykle udaną. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu zaledwie trzech tygodni od premiery tytuł ten sprzedał się w Europie w ponad 1 mln egzemplarzy.
Media
6 Seria "Call of Juarez" to spaghetti-western rodem z... Polski. Wrocławski Techland doskonale poradził sobie z oddaniem specyfiki i klimatu Dzikiego Zachodu. Dotychczas w sprzedaży ukazały się cztery części serii - "Call of Juarez", "Call of Juarez: Bound in Blood", "Call of Juarez: The Cartel" oraz "Call of Juarez: Gunslinger". Wszystkie gry spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony graczy. Recenzenci chwalili "Call of Juarez" za ciekawą fabułę, oprawę graficzną oraz filmowy klimat.
Media
7 Nie od razu "Dying Light" stworzono. Kilka lat wcześniej wrocławski Techland zaprezentował światu "Dead Island". Akcja gry toczy się na wyspie opanowanej przez hordy zombie. Zadaniem gracza jest przetrwać w tym wyjątkowo niesprzyjającym środowisku. Klimat, intuicyjny gameplay oraz czarny humor sprawiły, że "Dead Island" pokochali gracze na całym świecie. Warto dodać, że zwiastun produkcji został wybrany najlepszym trailerem 2011roku w plebiscycie prestiżowego serwisu GameTrailers. Do dnia dzisiejszego "Dead Island" wraz z kontynuacją "Dead Island: Riptide" sprzedała się na całym świecie w ponad 7,5 mln egzemplarzy. Pod tym względem jedynie seria "Wiedźmin" może rywalizować z dziełem wrocławskiego Techlandu.
Media
8 Wydany w 2004 roku FPS "Painkiller" to dzieło studia People Can Fly. Gra opowiada o losach Daniela Garnera, który walczy z hordami piekielnych stworów, aby dostąpić wiecznego szczęścia ze swoją ukochaną. Tytuł chwalony był przede wszystkim za gameplay, zróżnicowane poziomy oraz artystyczną oprawę graficzną. Mimo entuzjastycznych recenzji zagranicznych mediach "Painkiller" nie osiągnął wielkiego komercyjnego sukcesu. Szkoda, bo to zdecydowanie jedna z najbardziej oryginalnych i zapadający w pamięci gier, które powstały w Polsce.
Media
9 Jeśli możemy dziś mówić o tzw. "polskiej szkole gier", to jej naczelnym przedstawicielem jest bez wątpienia seria "Wiedźmin". Dzieło studia CD Projekt RED rozsławiło imię Geralta z Rivii na całym świecie. Pierwsza część serii kosztowała 19 mln złotych i do czerwca 2011 roku sprzedała się w niemal 2 mln egzemplarzy. "Wiedźmin" okazał się dużym komercyjnym sukcesem i zdobył wiele branżowych nagród przyznawanych przez polską i zagraniczną prasę. Kontynuacja serii była więc jedynie formalnością...
Media
10 "Zaginięcie Ethana Cartera" to przygodowa gra stworzona przez polskie studio The Astronauts. Fabuła gry skupia się na posiadającym nadprzyrodzone zdolności detektywie Paulu Prospero prowadzącym śledztwo w fikcyjnej dolinie Red Creek. Gra spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków. Chwalili oni oprawę audiowizualną, klimat oraz niebanalne zagadki. W ciągu pierwszych trzech miesięcy sprzedano ponad 100 tys. egzemplarzy gry. To znakomity wynik zważywszy na fakt, że mamy tu do czynienia z małą niezależną produkcją.
Media
11 "This War Is Mine" to kolejna niezależna polska produkcja, która spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony krytyków i graczy. Produkcja studia 11 bit studios osadzona została w realiach współczesnego konfliktu zbrojnego. W odróżnieniu od innych gier wojennych kierujemy tu poczynaniami grupy cywilów, których głównym celem jest przetrwanie w samym środku oblężonego miasta. W 2015 roku "This War of Mine" zdobyła "Audience Award" w konkursie Independent Games Festival oraz kilka innych nagród. Warto dodać, że koszty produkcji gry zwróciły się w ciągu dwóch pierwszych dni sprzedaży.
Media
12 Stworzony przez studio People Can Fly "Bulletstorm" to bez wątpienia jedna z najciekawszych gier akcji ostatnich lat. Znakomita grafika, intuicyjny gameplay i duża dawka dobrego humoru - zalety tego tytułu możnaby wymieniać bez końca. Gra otrzymała również znakomite recenzje od najważniejszych branżowych serwisów na świecie. Niestety nie przełożyło się to na komercyjny sukces. Twórcy liczyli na ponad 2 mln sprzedanych egzemplarzy gry. Tymczasem na "Bulletstorm" skusił się niecały milion graczy. Z tego powodu dzieło studia People Can Fly określane jest dziś mianem jednej z najbardziej niedocenianych gier ostatniej dekady.
Media
13 Druga część "Wiedźmina" to zdecydowanie większy świat gry, rozbudowany system walki i przepiękna oprawa audiowizualna. Mówiąc krótko - więcej, lepiej i ciekawiej. Wydana w maju 2011 roku gra studia CD Projekt spotkała się z jeszcze lepszymi recenzjami niż jej poprzedniczka. Krytycy chwalili przede wszystkim niebanalną i rozbudowaną fabułę, mechanikę gry oraz jej klimat. Tylko w pierwszym tygodniu od premiery sprzedano ponad 400 tysięcy egzemplarzy gry. "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów" jest laureatem ponad 50 nagród i wyróżnień przyznawanych przez media z całego świata.
Media
14 Ostatnia część trylogii "Wiedźmin" to zdecydowanie najbardziej oczekiwana polska produkcja w historii i jeden z głównych faworytów do miana najlepszej gry 2015 roku. "Dziki Gon" spełnił niemal wszystkie pokładane w nim nadzieje (niektórzy gracze narzekają na downgrade grafiki). Recenzenci rozpływają się dziś w zachwytach nad dziełem studia CD Projekt RED. Grę z miejsca pokochali również gracze. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze przed premierą "Dzikiego Gonu" złożyli oni ponad 1,5 mln preorderów. Takim wynikiem nie może pochwalić się żadna inna gra rodem znad Wisły. Nie ma wątpliwości, że seria "Wiedźmin" jest dziś jednym z największych ambasadorów marki Polska. Oby tak dalej!
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama