"Rada Polityki Pieniężnej powinna utrzymywać podejście oparte o bieżącą ocenę danych i reagować tylko na trwały rozwój sytuacji inflacyjnej" - napisano w raporcie.

Dodano, że "z inflacją, która zgodnie z prognozami ma wzrastać tylko stopniowo do celu inflacyjnego, stopy procentowe powinny być podnoszone tylko, jeśli CPI trwale osiągnie cel". "Tempo zacieśniania polityki pieniężnej powinno być dostosowane do momentum inflacji i innych aspektów polityki państwa, szybsze zaostrzenie powinno nastąpić w sytuacji, gdyby polityka fiskalna stała się ekspansywna" - czytamy.

MFW prognozuje, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce wyniesie odpowiednio: 2,3 proc. w 2019 r., 2,6 proc. w 2020 r. i 2,5 proc. w latach 2021-2023.

"Inflacja będzie stopniowo rosnąć w kierunku celu inflacyjnego, jednak rosnąca nieprzewidywalność w zakresie cen sprawia, że prognoza ta jest niepewna. (...) Oczekujemy, że CPI będzie stopniowo zbliżać się do celu, przy niewielkim wzroście jednostkowych kosztów pracy i potencjalnym wystąpieniu efektu drugiej rundy przy wzroście cen energii dla firm" - dodano.

Reklama

W środę Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję ws. stóp procentowych po lutowym posiedzeniu. RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

Z najnowszego konsensusu PAP Biznes wynika, że stabilizacji stóp procentowych w Polsce do końca 2020 r. spodziewa się już 12 z 20 ankietowanych ośrodków analitycznych. (PAP Biznes)