"W ciągu niespełna 2 tyg. działania #TwójePIT za jej pośrednictwem złożono już ponad 1,5 mln deklaracji. Cieszę się, że systemat. i konsekwentnie zwiększa się liczba osób, które za pośred. naszej nowej, prostej i przyjaznej usł. przesyłają swoje zeznanie" - napisała na Twitterze resortu finansów szefowa MF.

15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W jej ramach urząd skarbowy przygotował i udostępnił zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według formularza PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi), podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT-a za 2017 r. - kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji można zobaczyć swoje rozliczenie.

Ministerstwo Finansów rozszerzyło także funkcjonalności systemu o podgląd historii logowania, co pozwala sprawdzić wszystkie próby wejścia do systemu.

Reklama

Jeżeli podatnik nic nie chce zmieniać w rozliczeniu przygotowanym przez fiskusa, może to zaakceptować i wysłać. Jeżeli chce skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć 1 procent.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

>>> Czytaj też: Ponad 6,6 mld zł nadwyżki w państwowej kasie. Ale kolejne miesiące nie będą tak dobre