Na indeks składa się pięć wskaźników: łączność, kapitał ludzki, użycie internetu, integracja technologii cyfrowych oraz cyfrowe usługi publiczne.

W najnowszym rankingu Polska uzyskała niemal 45 punktów na 100. Średnia unijna to 52,6. Pierwsza Finlandia miała indeks na poziomie ponad 72, ostatnia Bułgaria - niecałych 37.

Jak podkreśliło Ministerstwo Cyfryzacji, rok wcześniej Polska miała 41,6 przy średniej unijnej 52,5. „W rankingu DESI z roku na rok radzimy sobie coraz lepiej – to efekt naszej konsekwentnej pracy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że mamy jeszcze nad czym pracować. Robimy to, a efekty będzie można zobaczyć w przyszłorocznej edycji rankingu” – podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

We wskaźniku łączność Polska wynikiem 12,8 uplasowała się powyżej średniej unijnej, wynoszącej 12,5.

Reklama

>>> Polecamy: Francuscy policjanci manifestują w sprzeciwie wobec oskarżeń o rasizm. "Mamy dość"

Jak podkreśliło MC, Polska ma najwyższy w skali UE poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych przy bardzo konkurencyjnych cenach. Wysokie wyniki, jeżeli chodzi o zasięg stałych sieci o bardzo dużej przepływności oraz sieci 4G, przyczyniły się do poprawy ogólnego wyniku - zaznaczyło ministerstwo. Na tle Unii polska zajęła tu 15. miejsce.

Wskaźnik kapitał ludzki wyniósł 9,32 przy średniej dla UE 12,3. Jak wskazało MC, to 22. miejsce, ale pozycja Polski powinna rosnąć.

„Na wielu polach prowadzimy intensywne działania na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych obywateli. Jednym z naszych najnowszych działań jest przygotowanie nowej strategii - Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Koncentrujemy się w niej na umiejętnościach, które są potrzebne obywatelom, specjalistom w dziedzinie ICT, pracownikom MŚP oraz pracownikom administracji publicznej” – wskazał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

„Pracujemy też nad nowym Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2021–2027. Tutaj koncentrujemy się na m.in. wsparciu rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, e-usługach, ale także na podstawowych i zaawansowanych umiejętnościach cyfrowych, podnoszeniu kwalifikacji oraz zdobywaniu umiejętności potrzebnych w przyszłości” – dodał.

Wskaźnik użycie internetu dla Polski wyniósł 7,45 przy średniej dla UE 8,7, integracja technologii cyfrowych - 5,25 przy średniej 8,27, a cyfrowe usługi publiczne - 10,1 przy średniej 10,8.

Jak podkreśliło Ministerstwo Cyfryzacji, ostatnie miesiące to czas rekordowego zainteresowania Polaków e-administracją. Według resortu, najlepszym wskaźnikiem i dowodem na potwierdzeniem słuszności tej tezy jest zainteresowanie profilem zaufanym. Obecne korzysta z niego dokładnie 6 962 223 osób, z czego tylko w tym roku przybyło ponad 2,3 miliona nowych właścicieli PZ. To więcej, niż w poprzednich latach przybywało w ciągu roku.

„Prowadzimy i finalizujemy wiele inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki nim Polacy z różnych części kraju będą mieli łatwiejszy dostęp do szybkiego internetu. Niebawem ruszą kolejne inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe. W tym zakresie nie zapominamy o nikim, zaczynając od nauki dzieci po pracę z seniorami” – zaznaczył Zagórski.

>>> Polecamy: Rekordowy spadek brytyjskiej gospodarki. W kwietniu PKB spadł o 20,4 proc.