Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 1,0 proc. rdr, a wobec poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 3,2 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w październiku wzrosła rdr o 3,8 proc., a mdm - o 1,6 proc.

Ekspert zwrócił uwagę, że produkcja przemysłowa wzrosła w październiku zgodnie z medianą rynkowych prognoz. "Najlepsze wyniki osiągnęły branże produkujące trwałe dobra konsumpcyjne – np. urządzenia elektryczne (+17,4 proc.) oraz wyroby elektroniczne (+8,2 proc.)" - podkreślił. Dodał, że są to głównie branże eksportowe.

Gniazdowski wskazał, że szybki wzrost liczby chorych na Covid-19 w Polsce ma jak dotychczas umiarkowany wpływ na sektor przemysłowy. "W odróżnieniu od kwietnia, sektory takie jak motoryzacja czy przemysł meblowy mają stabilne wyniki" - ocenił. Stosunkowo dobrze radzą sobie też branże energochłonne - zapotrzebowanie na energię elektryczną w połowie listopada nadal jest nieco wyższe niż rok temu - stwierdził. "Ciągle notowany jest też wzrost branż nastawionych na eksport. Ruch ciężarowy w listopadzie dalej jest o 4-5 proc. wyższy niż przed rokiem" - zauważył.

Zdaniem PIE w listopadzie i grudniu uwaga skupi się przede wszystkim na sektorach, w których produkcja może być najbardziej dotknięta potencjalnymi obostrzeniami. "W grupie ryzyka znajduje się przede wszystkim sektor maszynowy oraz przemysł wydobywczy" - ocenił Gniazdowski. Zaznaczył, że ich sytuacja będzie najmocniej zależeć od rozwoju epidemii oraz popytu na surowce i dobra inwestycyjne.