W czwartek odbyło się wspólne posiedzenie senackich komisji budżetu i finansów publicznych oraz rolnictwa i rozwoju wsi. Senatorowie rozpatrywali poprawki złożone w środę na posiedzeniu plenarnym do rządowej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Przegłosowany wniosek komisji rolnictwa i rozwoju wsi, która wnosiła o przyjęcie noweli ustawy bez poprawek.

Jednocześnie w trakcie posiedzenia senator Robert Dowhan (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni) poinformował, że wycofuje zgłoszone w środę poprawki i złożył jedną autopoprawkę dot. samochodów.

"Jeżeli dokonane w pojeździe samochodowym innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych, zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy (...) w tym na samochód osobowy, będący samochodem kempingowym, nastąpiło przed dniem 1 lipca 2022 r., obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tych zmian konstrukcyjnych powstaje z dniem 1 lipca 2022 r." - powiedział senator, prezentując swoją autopoprawkę.

Według MF rozwiązania zawarte w noweli mają uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy suszem tytoniowym, a także wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych. Przewidziano, że od przyszłego roku przedsiębiorcy mają składać deklaracje elektroniczne w zakresie akcyzy, co umożliwi automatyczną weryfikację i szybsze wykrycie firm dokonujących nadużyć, a w przypadku uczciwych przedsiębiorców - szybsze wydawanie decyzji.

Reklama

Zmiany mają pozwolić też na efektywniejsze zwalczanie używania niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych. Mają też utrudnić uzyskiwanie zezwoleń na obrót towarami akcyzowymi przez tzw. słupy, a także proceder odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów zawierających w swym składzie alkohol częściowo skażony.

Ponadto, nowela przewiduje uszczelnienie systemu uzyskiwania i cofania zezwoleń akcyzowych. Umożliwia też prowadzenie działalności na podstawie posiadanych zezwoleń, pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/