„Uzgodniliśmy zasadę rozmów, ale trwają konsultacje w sprawie ich terminu i miejsca” - poinformowało Tasnim, cytując źródło w irańskich władzach.
Kraje Europy chcą rozmawiać z Iranem o programie nuklearnym
W czwartek, po raz pierwszy od przeprowadzonych w czerwcu izraelsko-amerykańskich ataków na obiekty nuklearne Iranu, ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii oraz szefowa dyplomacji Unii Europejskiej rozmawiali z szefem irańskiego MSZ Abbasem Aragczim o programie jądrowym Teheranu. Europejscy rozmówcy ostrzegli wówczas, że jeśli Iran nie wznowi negocjacji na temat przyszłości swego programu nuklearnego, może to spowodować ponowne nałożenie międzynarodowych sankcji. Miałoby to nastąpić przed upływem sierpnia.
W 2015 r. Francja, Niemcy i Wielka Brytania, a także Chiny, Rosja i USA zawarły z Iranem porozumienie, zgodnie z którym Teheran miał ograniczyć rozwój programu jądrowego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Trzy lata później, za pierwszej prezydentury Donalda Trumpa, z umowy wycofały się Stany Zjednoczone.
W czerwcu Izrael dokonał serii nalotów na cele nuklearne i wojskowe w Iranie. W odpowiedzi Iran przeprowadził lotnicze ataki na izraelskie miasta. Konflikt zbrojny zakończyły amerykańskie naloty na trzy instalacje nuklearne w Iranie, przeprowadzone w nocy z 21 na 22 czerwca. Według władz USA ataki spowodowały daleko idące i trwałe zniszczenia irańskich obiektów.