Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, udział długu sektora instytucji rządowych i samorządowych w posiadaniu sektora instytucji finansowych (rezydentów) na koniec 2021 r. był najwyższy w Szwecji (74 proc.), a następnie w Danii (73 proc.), w Czechach (67 proc.), Chorwacji (65 proc.), Holandii i we Włoszech (po 63 proc.) oraz w Polsce (60 proc.). Z kolei największy udział zadłużenia nierezydentów (sektor zagraniczny) odnotowano na Cyprze (89 proc.), w Estonii (70 proc.), na Litwie (65 proc.) i Łotwie (64 proc.).

W całej UE mniej niż 10 proc. zadłużenia było w posiadaniu krajowych sektorów niefinansowych (przedsiębiorstwa niefinansowe, gospodarstwa domowe i instytucje non-profit obsługujące gospodarstwa domowe). Zadłużenie powyżej tej granicy zanotowały Węgry (25 proc.), Malta (17 proc.), Portugalia (13 proc.) i Irlandia (10 proc.).

ikona lupy />
Dług publiczny według waluty / eurostat

W przypadku 18 państw członkowskich strefy euro całość lub prawie całość (ponad 99 proc.) ich długu brutto sektora instytucji rządowych i samorządowych według wartości nominalnej była denominowana w walucie krajowej: Belgia, Estonia, Irlandia, Cypr, Litwa, Luksemburg, Finlandia, Portugalia, Malta, Francja, Łotwa, Hiszpania, Słowacja, Niderlandy, Słowenia, Włochy, Austria i Grecja. Wśród krajów strefy euro tylko w Niemczech ponad 1 proc. długu brutto rządu centralnego nie było denominowane w euro.

Reklama

Tylko w 3 państwach członkowskich UE na koniec 2021 r. ponad 50 proc. długu brutto sektora instytucji rządowych i samorządowych było denominowane w walutach obcych: Bułgaria (74 proc.), Chorwacja (72 proc.) i Rumunia (52 proc.). Te trzy kraje nie należą do strefy euro, a większość ich zadłużenia w walutach obcych jest denominowana w euro.