Najmłodsze kraje świata znajdują się w Afryce, a najmłodszym z nich wszystkich jest Niger, którego mediana (inaczej wartość środkowa) wieku wynosi zaledwie 15,2 lat, co oznacza, że taka sama liczba osób w kraju jest starsza i młodsza niż wynosi wartość środkowa wieku. Natomiast mniej niż 18 lat ma połowo populacji w sześciu krajach: w Ugandzie (mediana 16,2 lat), Angoli (16,3), Mali (16,4), Czadzie (16,7), Demokratycznej Republice Konga (16,9), Benin (17,2) i Mozambiku (17,3).

Na Bliskim Wschodzie i w regionie Azji i Pacyfiku najmłodsze kraje i terytoria mają medianę wieku około 20 do 22 lat, podczas gdy najmłodsze kraje w Europie są znacznie starsze.

Najmłodszym terytorium poza Afryką jest Palestyna ze średnią wieku 19,5 lat w Strefie Gazy i 21,9 lat na Zachodnim Brzegu. Następnie jest Afganistan z 20 latami, Timor Wschodni z 20,6 lat i Papua-Nowa Gwinea z 21,7 lat.

Reklama

Stary Kontynent nie tylko z nazwy

Najmłodszym europejskim terytorium jest Kosowo z medianą wieku na poziomie 32 lat. Kolejne są Albania z 36 lat i Islandia z 38 lat. Pozostałe państwa Starego Kontynentu są znacznie starsze, a najstarszym z nich jest Księstwo Monako, gdzie mediana wieku jest na poziomie blisko 57 lat (56,9 lat). Polska, podobnie jak inne kraje Europy znalazła się w grupie najstarszych państw. Według danych CIA World Factbook mediana wieku w Polsce jest na poziomie 42,9 lat.

Odmienne problemy starych i młodych państw

Najstarsze kraje na świecie, w tym Japonia, Włochy, Hiszpania i Niemcy, mają medianę wieku między 47 a 50 lat i zmagają się z problemem demograficznym kurczącej się populacji w wieku produkcyjnym i jej zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego.

Tymczasem bardzo młode kraje w Afryce mają odwrotny problem. Ich gospodarki, instytucje i placówki edukacyjne nie są w stanie zapewnić opieki nad dużą liczbą dzieci i młodych ludzi, których rodzą.

W środkowoafrykańskim kraju Niger ubóstwo i małżeństwa dzieci nadal stanowią problem. Bank Światowy zauważa, że ​​wysoka dzietność w biednych krajach pogorszy wyniki zdrowotne, zmniejszy inwestycje w kapitał ludzki i zmniejszy wzrost gospodarczy. Niger pracuje nad zmniejszeniem liczby małżeństw dzieci i dzietności, które tradycyjnie kojarzone są z szansą na bogatsze życie w kraju i regionie.