Według United Nations Population Division liczba osób w wieku 65 lat i starszych, obecnie szacowana jest na 857 milionów. Jak szacują analitycy w ciągu następnych dwóch i pół dekady liczba ta ma się podwoić. W 2050 r. łączna liczba seniorów na całym świecie ma wzrosnąć do 1,58 miliarda osób. Przewiduje się, że udział globalnej populacji osób w wieku powyżej 65 lat wzrośnie z 10 procent w tym roku do 16 procent w 2050 roku.
Kraje Azji o wysokich dochodach będą starzeć się najszybciej
Jak szacują analitycy wiele krajów o wysokich dochodach odnotuje znacznie wyższe wskaźniki starzenie się społeczeństwa. Na czele tego trendu znajdą się kraje azjatyckie. Do 2050 roku Hongkong, Korea Południowa, Tajwan i Japonia mają mieć największy udział osób w wieku 65 lat i starszych.
Japonia, która słynie ze swojej starej populacji, obecnie znajduje się na szczycie listy najstarszych narodów. Jednak w kolejnych latach inne gospodarki azjatyckie zepchną Kraj Kwitnącej Wiśni na dalsza pozycję, ponieważ oczekiwana długość życia w tych krajach gwałtownie się poprawiła w ciągu ostatnich dekad i nadal tak się dzieje.
Oczekuje się, że do 2050 roku około 40 procent populacji Tajwanu, Korei Południowej, Hongkongu i Japonii będzie miało 65 lat i więcej, co stanowi ogromną różnicę w porównaniu z poziomami obecnie obserwowanymi w „najstarszych” narodach świata.
Stary Kontynent za plecami Azji
Obecnie w pierwszej ósemce najstarszych społeczeństw pięć to kraje Europy. Największy udział seniorów w społeczeństwie notują Włochy, gdzie ponad jedna czwarta populacji ma 65 lat lub więcej. Kolejne są Portugalia, Grecja, Finlandia i Niemcy. Oczekuje się, że za 25 lat w pierwszej ósemce znajdą się już tylko trzy europejskie kraje, z których najwyższy odsetek seniorów będą miały Włochy (36,8 proc.).
Źródło: Statista