Wśród artykułów spożywczych najmocniej podrożało mięso. Mielona wołowina kosztuje teraz prawie 15 procent więcej niż w kwietniu 2021 roku, a bekon jest o 17,7 procent droższy niż rok temu. Z drugiej strony cena pomidorów wzrosła w ciągu jednego roku zaledwie o 0,4 procent, co pokazuje, że nie wszystkie produkty drożeją w tym samym tempie. Przy wzroście cen o 6,2 procent, świeże warzywa jako całość odnotowały najniższą stopę inflacji ze wszystkich kategorii żywności.

Energia – najbardziej zmienna pozycja we wskaźniku cen konsumpcyjnych wraz z żywnością – wyraźnie przyczyniła się do ogólnego wzrostu cen. Koszty energii wzrosły o 30,3 procent od kwietnia 2021 r. Wzrost ten jest niezależny od efektu bazy, ponieważ ceny energii osiągnęły już poziom sprzed pandemii rok temu.

Inflacja zaczęła rosnąć już w 2021 r. w następstwie pandemicznych blokad, które nadal wpływają na globalne łańcuchy dostaw. Efekt ten został dodatkowo wzmocniony przez rosyjską inwazję na Ukrainę, w wyniku której dostawy energii zostały zakłócone przez sankcje, a ukraińskie produkty zniknęły ze światowych rynków.

Reklama