Polski Fundusz Rozwoju finalizuje nową emisję akcji o wartości 6,6 mld zł. W lutym Ministerstwo Finansów przekazało państwowej spółce rozwojowej obligacje skarbowe z terminem wykupu w kwietniu 2023 r. Operacja była przewidziana w tegorocznej ustawie okołobudżetowej.
– Główne cele podwyższenia to przede wszystkim inwestycje mieszkaniowe – przejmujemy od Banku Gospodarstwa Krajowego dalsze finansowanie inwestycji mieszkaniowych w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i Funduszu Mieszkań na Wynajem, inwestycje infrastrukturalne – w ramach funduszu PFR Inwestycje, głównie projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii i transformacji energetycznej, dalsze inwestycje w fundusze private equity i venture capital jako fundusz funduszy – informuje Paweł Borys, prezes PFR.
Dokapitalizowanie będzie oznaczało, że fundusze własne państwowej instytucji urosną do ok. 11 mld zł. Operacja ta nie będzie jednak służyła pokryciu kosztów umarzania subwencji udzielanych przez PFR firmom w ramach Tarczy Finansowej służącej przeciwdziałaniu kryzysowi wywołanemu przez pandemię.
Struktura pomocy