Wzrost PKB dla Polski
W maju OECD prognozował, że wzrost PKB Polski wyniesie 2,9% w 2024 r. i 3,4% w 2025 r.
"Gospodarka wzrośnie w tym roku o 2,8%, ponieważ rosnące płace realne i polityka fiskalna wspierają popyt. PKB powinien wzrosnąć do 3,4% w 2025 r. dzięki funduszom unijnym pobudzającym inwestycje, ale spadnie do 3% w 2026 r. wraz ze wzrostem tempa konsolidacji fiskalnej" - czytamy w raporcie "OECD Economic Outlook".
Inflacja
Inflacja średniorocznie wzrośnie do 5% w 2025 roku i spadnie do 3,9% w 2026 roku.
Według OECD, polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna, a biorąc pod uwagę ryzyko utrzymującej się inflacji, powinna być łagodzona powoli, w miarę jak presja cenowa wyraźnie zanika.
"Biorąc pod uwagę duży deficyt fiskalny, polityka fiskalna powinna zacieśniać się w stopniowym tempie przez kilka lat, aby poprawić stabilność finansów publicznych i zapewnić zrównoważony wzrost. Wzmocnienie szkoleń dla dorosłych, podniesienie wieku emerytalnego i wdrożenie ukierunkowanej strategii migracyjnej mogłoby pomóc złagodzić niedobory siły roboczej i wzmocnić wzrost gospodarczy" - wskazano też w raporcie.
Stopy procentowe
OECD prognozuje, że obniżanie stóp procentowych w Polsce rozpocznie się w połowie przyszłego roku; podstawowa stopa referencyjna zostanie obniżona do 4% na koniec 2026 r. (z 5,75% obecnie).
"Bank centralny utrzymał stopy procentowe na poziomie 5,75% w tym roku, biorąc pod uwagę siłę gospodarki krajowej i obawy o utrzymującą się inflację. Zakłada się, że polityka pieniężna pozostanie restrykcyjna, ale od połowy 2025 r. będzie powoli łagodzona, a stopy procentowe
obniżone do 4% do końca 2026 r. w miarę ustępowania presji inflacyjnej" - czytamy w w raporcie "OECD Economic Outlook".
W listopadzie br. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75%. RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb. Kolejną decyzję w sprawie stóp RPP podejmie dziś.
(ISBnews)