Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,4 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Sondaż exit poll został opublikowany przez TVP, TVN i Polsat o godz. 21, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej. Według Ipsos wynik ten od ostatecznych wyników PKW może się różnić o ok. 2 pkt. proc.

Około godziny 1:30 spodziewane są wyniki late poll, które są dokładniejsze.

Państwowa Komisja Wyborcza informowała w piątek, że zakładając scenariusz optymistyczny oficjalne wyniki wyborów prezydenckich poznamy w poniedziałek wieczorem, może w nocy z poniedziałku na wtorek. W wersji pesymistycznej będzie to wtorek godz. 23.

Reklama

"Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, gratulacje z całego serca. Dziękuję również jego wyborcom za to, że wzięli udział, (w wyborach) że oddali głosy" – powiedział na wieczorze wyborczym w Pułtusku Andrzej Duda, który w tegorocznych wyborach ubiega się o reelekcję.

"Mówiliśmy o tym, że będzie blisko i jest blisko, ale jestem absolutnie przekonany, że zwyciężymy" - powiedział po ogłoszeniu wyników sondażowych Rafał Trzaskowski. "Wystarczy tylko policzyć głosy" - dodał. Podkreślił, że "ta noc będzie nerwowa dla wszystkich w Polsce". "Ale jestem absolutnie przekonany, że jak policzymy głos do głosu to zwyciężymy i wygramy" - powiedział.

Trzaskowski wygrał w dziewięciu województwach, Duda w siedmiu

Kandydat KO Rafał Trzaskowski wygrał w dziewięciu województwach, a popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda w siedmiu - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Według sondażu Trzaskowski zwyciężył w województwach: pomorskim (66,4 proc.), lubuskim (63,1 proc.), zachodniopomorskim (63,1 proc.), dolnośląskim (58,6 proc.), opolskim (55,6 proc.), w wielkopolskim (55,3 proc.), kujawsko-pomorskim (53,9 proc.), warmińsko-mazurskim (53,1 proc.), śląskim (52,3 proc.).

Duda wygrał w województwach: podkarpackim (72,6 proc. głosów), lubelskim (64,4 proc.), świętokrzyskim (63,4 proc.), podlaskim (60 proc.), łódzkim (57,1 proc.), małopolskim (57,2 proc.) i mazowieckim (51 proc.).

ikona lupy />
Jak głosowali mieszkańcy województw / Dziennik Gazeta Prawna

Duda wygrywa na wsi, kandydat KO ma przewagę w miastach

Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim na wsi, gdzie uzyskał 63,2 proc. głosów. Kandydat KO miał przewagę w małych, średnich i dużych miastach - wynika z sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsat. Największe poparcie Trzaskowski uzyskał w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (66,5 proc. głosów).

Według sondażu IPSOS w małych miastach do 50 tys. mieszkańców więcej osób zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego niż na Andrzeja Dudę. Na kandydata KO głos oddało tam 53,8 proc. obywateli, a na ubiegającego się o reelekcję prezydenta - 46,2 proc.

W miastach między 51 tys. mieszkańców a 200 tys. mieszkańców Trzaskowski otrzymał 51 proc. głosów, a Duda - 49 proc.

Największą przewagę nad urzędującym prezydentem kandydat KO uzyskał w dużych miastach (201-500 tys. mieszkańców), gdzie zagłosowało na niego 61,9 proc. wyborców, a także w największych aglomeracjach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców - 66,5 proc. W przypadku Dudy było to odpowiednio: 38,1 proc. i 33,5 proc. wyborców.

Z kolei Andrzej Duda wygrał z Trzaskowskim na wsi. Uzyskał tam 63,2 proc. głosów, podczas gdy poparcie dla kandydata KO wyniosło 36,8 proc.

ikona lupy />
Jak w II turze głosowali mieszkańcy wsi, małych i dużych miast / Dziennik Gazeta Prawna

Trzaskowski wygrał z Dudą w trzech grupach wiekowych

Rafał Trzaskowski wygrał z Andrzejem Dudą wśród wyborców do 49. roku życia - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Urzędujący prezydent największą przewagę nad kandydatem KO uzyskał wśród osób powyżej 50. roku życia - poparła go ponad połowa wyborców.

Wyborcy w wieku 18-29 lat najchętniej głosowali na Rafała Trzaskowskiego - poparło go 64,4 proc. przedstawicieli tej grupy. Natomiast Andrzeja Dudę - 35,6 proc.

Osoby w wieku 30-39 lat najczęściej głosowały na Trzaskowskiego. Poparło go 55,4 proc. przedstawicieli tej grupy wiekowej. 44,6 proc. - głosowało na Dudę.

W grupie 40-49 lat na Rafała Trzaskowskiego głos oddało 55,2 proc. wyborców, na Andrzeja Dudę - 44,8 proc.

Wśród osób w wieku 50-59 lat zwyciężył Duda, zdobywając 59,1 proc. głosów. Trzaskowski otrzymał 40,9 proc.

W najstarszej grupie wiekowej, 60 i więcej lat, na Dudę zagłosowało 61,7 proc. wyborców, a na Trzaskowskiego 38,3 procent.

ikona lupy />
Jak głosowali wyborcy z poszczególnych grup wiekowych / Dziennik Gazeta Prawna

Na Dudę zagłosowało 51,3 proc. mężczyzn, na Trzaskowskiego 50,4 proc. kobiet

Większość mężczyzn (51,3 proc.) głosujących w wyborach prezydenckich opowiedziało się za Andrzejem Dudą; wśród kobiet nieznacznie większą przewagę uzyskał Rafał Trzaskowski (50,4 proc.) - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Według Ipsos na kandydata KO zagłosowało 50,4 proc. kobiet, a na urzędującego prezydenta - 49,6 proc. Andrzeja Dudę poparło z kolei 51,3 proc. mężczyzn a Rafała Trzaskowskiego - 48,7 proc.

ikona lupy />
Jak głosowały kobiety, a jak głosowali mężczyźni / Dziennik Gazeta Prawna

Trzaskowski wygrał wśród osób z wyższym wykształceniem, Duda - wśród pozostałych

Prezydent Andrzej Duda zwyciężył wśród wyborców z wykształceniem od podstawowego do średniego włącznie. Kandydat KO Rafał Trzaskowski miał przewagę tylko wśród osób z licencjatem i wyższym wykształceniem - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Jak podaje Ipsos, wśród wyborców, którzy ukończyli szkołę podstawową, na Dudę zagłosowało 77,3 proc. wyborców, a na Trzaskowskiego - 22,7 proc. Również osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym częściej głosowały na urzędującego prezydenta (74,7 proc.) niż na kandydata KO (25,3 proc.).

Wśród wyborców z wykształceniem średnim także zwyciężył Duda, uzyskując 50,3 proc. Trzaskowski w tej grupie miał 49,7 proc.

Jedynie wyborcy z licencjatem i wyższym wykształceniem częściej głosowali na Trzaskowskiego (65,9 proc.) niż na Dudę (34,1 proc.).

Duda wygrał wśród rolników, robotników, emerytów i bezrobotnych

Prezydent Andrzej Duda otrzymał większość głosów wśród rolników, robotników, osób bezrobotnych, emerytów i rencistów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kandydata KO Rafała Trzaskowskiego poparli m.in. właściciele firm i pracownicy administracji.

Andrzej Duda otrzymał 81 proc. głosów oddanych przez rolników. Zwyciężył również wśród robotników - 65,9 proc., bezrobotnych - 65 proc. oraz emerytów i rencistów - 63,4 proc.

Rafał Trzaskowski uzyskał większość głosów właścicieli i współwłaścicieli firm (66,9 proc.) oraz dyrektorów, kierowników i specjalistów (68,1 proc.). Kandydata KO poparli również pracownicy administracji i usług (56,2 proc.), a także uczniowie i studenci (70,3 proc.).

Wyborcy Krzysztofa Bosaka poparli zarówno Dudę, jak i Trzaskowskiego

Głosy wyborców Krzysztofa Bosaka w II turze wyborów prezydenckich rozłożyły się w podobny sposób na Andrzeja Dudę (51,5 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.). Natomiast wyborcy Szymona Hołowni poparli Rafała Trzaskowskiego (85,5 proc.) - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Według sondażu Ipsos zwycięzcą niedzielnych wyborów prezydenckich został Andrzej Duda (50,4 proc.). Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. głosów.

99,1 proc. wyborców Andrzeja Dudy z I tury wyborów prezydenckich oddało ponownie na niego głos w niedzielnych wyborach. Nieco inaczej było w przypadku wyborców Trzaskowskiego - 99,3 proc. osób oddało ponownie na niego głos.

85,5 proc. osób, które w I turze wyborów prezydenckich poparło Szymona Hołownię (bezpartyjny), zagłosowało w II turze na Rafała Trzaskowskiego. Natomiast 14,5 proc. oddało głos na Andrzeja Dudę.

Natomiast wyborcy Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) poparli zarówno Andrzeja Dudę (51,5 proc.), jak i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.).

76,7 proc. osób, które w I turze wyborów prezydenckich oddały głos na Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), wybrały w II turze Rafała Trzaskowskiego. 23,3 proc. - na Andrzeja Dudę.

Podobnie było w przypadku wyborców kandydata Lewicy Roberta Biedronia. 84,2 proc. z nich zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego. 15,8 proc. z nich poparło Andrzeja Dudę.

ikona lupy />
Jak głosowali wyborcy innych kandydatów / Dziennik Gazeta Prawna

Najniższa frekwencja wśród seniorów, ale w porównaniu z I turą wzrosła aż o 8,1 pkt proc.

Najniższą frekwencję, 64,2 proc., odnotowano w grupie wiekowej 60 lat i więcej. Jednak w porównaniu z I turą frekwencja wśród seniorów wzrosła aż o 8,1 pkt proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Najwyższa była frekwencja w grupie wiekowej 50-59 lat - 76,3 proc.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,9 proc., podczas gdy dwa tygodnie temu wynosiła 62,9 proc.

Podobnie jak w I turze najwyższa była frekwencja w grupie wiekowej 50-59 lat. Tym razem wyniosła 76,3 proc., poprzednio - 71,2 proc. Spośród osób między 40. a 49. rokiem życia zagłosowało 74,9 proc. uprawnionych., w grupie wiekowej 30-39 lat - 66,6 proc., a wśród wyborców w wieku 18-29 lat - 67,2 proc. W pierwszej turze było to kolejno: 68,1 proc., 62,9 proc. oraz 62,3 proc.

Najniższą frekwencję - tak jak dwa tygodnie temu - odnotowano wśród wyborców z grupy wiekowej 60 i więcej lat. Wyniosła ona 64,2 proc., co oznacza wzrost w porównaniu z pierwszą turą aż o 8,1 punktów procentowych.

ikona lupy />
Frekwencja grafika 2 / Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Frekwencja grafika / Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Kalendarium wyborcze / Dziennik Gazeta Prawna