Na początku maja br. działalność UE zainaugurowała "Konferencja w sprawie przyszłości Europy", czyli serię debat i dyskusji o przyszłości Europy, w której - według założeń - mają brać udział zarówno obywatele, jak i organizacje pozarządowe czy eksperci. Tematem dyskusji są wyzwania i priorytety stojące przed Wspólnotą, a trwającą rok konferencję powołała Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Europejska.

Czwartkową konferencję, która odbędzie się w formule hybrydowej (część uczestników weźmie w niej udział zdalnie), zainauguruje wystąpienie ministra ds. UE Konrada Szymańskiego pt. "Przed jakimi wyzwaniami międzynarodowymi stoi dzisiaj UE?".

Odbędą się też trzy panele dyskusyjne poświęcone niezależności UE w sektorach strategicznych, walucie euro jako narzędziu wzmacniania pozycji UE oraz rywalizacji USA-Chiny w kontekście szans Europy.

Reklama

W panelach wezmą udział oraz będą je moderować eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich, Klubu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz mediów. Zakończenie konferencji planowane jest po godz. 14.00.

Konrad Szymański w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z dziennikarzami poprzedzającego konferencję podkreślał, że UE musi przeprowadzić debatę nie tylko w zakresie swojej roli gospodarczej na świecie, ale także w kwestiach bezpieczeństwa czy skutków pandemii koronawirusa.

Szymański wskazywał m.in. na kwestię zależności UE od krajów trzecich, konieczność stawienia czoła rosnącej potędze gospodarczej Azji oraz zapewnienia bezpieczeństwa, zwłaszcza na granicach zewnętrznych UE. Wspomniane tematy - jak dodawał minister ds. UE - znajdą się wśród kwestii omawianych w czwartek m.in. przez ekspertów z ośrodków analitycznych i think tanków.