Wczoraj Pałac Prezydencki poinformował o przesłaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Andrzej Duda za niezgodne z ustawą zasadniczą uznał m.in. możliwość wnioskowania o test niezawisłości przez „właściwy sąd” (dziś to uprawnienie stron postępowania) oraz zmiany dotyczące właściwości SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego (ustawa zakłada przekazanie spraw dyscyplinarnych sędziów do NSA).
W najnowszym sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM zapytaliśmy, co Polacy sądzą o decyzji Andrzeja Dudy. W wynikach ogólnych widać podział. Prawie 45 proc. dobrze ocenia krok prezydenta; przeciwnego zdania jest 38 proc. Ciekawiej robi się w wynikach szczegółowych. Duda dostaje pozytywne oceny od 69 proc. sympatyków obozu rządzącego, ale niemal 30 proc. go krytykuje. W elektoracie opozycji większość (57 proc.) sprawę ocenia negatywnie, a pozytywnie - 29 proc. Wyborcy niezdecydowani są skonsternowani - aż 47 proc. nie ma opinii; 27 proc. ocenia sprawę negatywnie, a 26 proc. - pozytywnie.
Ustawą teraz zajmie się TK, z którego trudno jednak usłyszeć cokolwiek poza zapewnieniem, że wniosek prezydenta będzie analizowany. Pytanie, czy w świetle konfliktów pomiędzy sędziami (między 6 a 8 z 15 kwestionuje mandat Julii Przyłębskiej) trybunał będzie w stanie temat szybko rozstrzygnąć.
Zaskarżona ustawa, według zapewnień PiS, ma odblokować miliardy euro z KPO. Choć złożenie wniosku do TK przez prezydenta zaskoczeniem nie jest, to jednak dzień, w którym to się stało, już tak. Wcześniej z Pałacu dochodziły sygnały, że pismo zostanie przesłane już po wizycie prezydenta USA Joego Bidena. Widocznie jednak uznano, że sprawa nie wpłynie na klimat rozmów. ©℗
Reklama
ikona lupy />
Jak Polacy oceniają decyzję prezydenta o skierowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe