Według banku, możliwość braku koincydencji czasowej luzowania monetarnego na rynkach wschodzących wobec działań Fed może spowodować, że skala obniżek stóp procentowych w tych krajach może być płytsza niż zazwyczaj, bardziej ostrożna w tempie 50 pb na kwartał wobec 75 pb we wcześniejszych cyklach.
"Ostatnie łagodniejsze niż oczekiwano dane o inflacji i silny kurs walutowy zwiększyły ryzyko, że przedwyborcze obniżki stóp procentowych w Polsce mogą zmaterializować się we wrześniu lub październiku. Jednocześnie rynek wycenia już stosunkowo głębokie cykle obniżek stóp procentowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy w wielu krajach rozwijających się" - czytamy w Economics Research "Rate Cuts are Coming".
Goldman Sachs wskazał, że jednym z wyzwań, przed którymi stoi rynek, jest fakt, że obniżki stóp musiałyby nastąpić w czasie, gdy Fed i inne główne banki centralne rynków rozwiniętych (DM) nadal podnoszą stopy procentowe lub wysyłają jastrzębie sygnały.
"W ujęciu historycznym, przeciętny cykl obniżek stóp na rynkach wschodzących przebiegał zazwyczaj w tempie 75 pb na kwartał, czyli mniej więcej w tempie, które średnio wycenia rynek. Stwierdzamy jednak, że jeśli cykl obniżek stóp procentowych nie zbiega się z cyklem cięć Fed, wówczas tempo obniżek cięć jest bardziej ostrożne, a tempo to spada do 50 pb" - napisał bank.
Słowa szefa NBP
Podczas ostatniej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenił, że jeśli inflacja będzie spadała szybko zgodnie z projekcją NBP i jeśli zejdzie poniżej 10% r/r, a dokumenty przygotowane przez analityków NBP pokażą pewność, że w następnych kwartałach inflacja także zdecydowanie będzie spadać, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1% do 6,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Inflacja konsumencka CPI wyniosła 13% w ujęciu rocznym w maju br. (wobec 14,7% r/r w kwietniu, 16,1% r/r w marcu i 18,4% r/r w lutym).
(ISBnews)