"W centrum uwagi będzie dziś wynik posiedzenia RPP, choć niewiele wskazuje na to, by parametry polityki pieniężnej miały się zmienić. Tempo dezinflacji spowalnia, popyt konsumpcyjny odbudowuje się, a skłonność członków RPP do obniżek stóp procentowych wyraźnie zmalała. Towarzyszy temu wysoka niepewność regulacyjna dotycząca kształtu polityki fiskalnej. Zakładamy, że Rada pozostawi stopę referencyjną na poziomie 5,75%, kolejne miesiące w polityce pieniężnej będą spokojne, a dyskusja o ewentualnych zmianach stóp może powrócić w marcu, kiedy znane będą, przynajmniej krótkookresowe, perspektywy polityki fiskalnej oraz nowa projekcja NBP dla PKB i inflacji" - czytamy w dzienniku ekonomicznym banku.

S&P Global Ratings w ubiegłym tygodniu oceniła, że RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian do wiosny przyszłego roku, aby uzyskać większą jasność co do wpływu polityki fiskalnej i wzrostu gospodarczego na inflację. Agencja spodziewa się, że inflacja spadnie bliżej celu 2,5% +/- 1 pkt proc. w 2025 r.

W listopadzie RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak w październiku obniżyła je o 25 pb - w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp - o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej.

(ISBnews)

Reklama